Hlavní navigace

Jak podat Přehled pro správu sociálního zabezpečení?

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 3. 2015

Po daňovém přiznání čeká na podnikatele ještě povinnost podat přehledy o příjmech pro zdravotní pojišťovnu a příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Formulář musí vyplnit i ty osoby, které vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost jen po část roku. 

Poslední termín pro řádné podání letos připadne až na 4. května. Pokud vám přiznání zpracovává daňový poradce, pak se termín o tři měsíce prodlužuje – konkrétně na 3. srpna 2015. Do 30. dubna to ale musíte OSSZ písemně oznámit. Pokud nemáte povinnost podávat daňové přiznání, máte na přehled čas do 31. července 2015.

Vyplňování přehledu OSVČ pro vaší OSSZ usnadní tzv. inventura pohledávek za rok 2014, která vám měla být doručena do vaší schránky. Obsahuje přehled předpisů a plateb na pojistné.

V případě nesouhlasu vašich podkladů s naší evidencí se obraťte ještě před podáním přehledu na referenta, který vede na OSSZ vaši evidenci, radí mluvčí ČSSZ Jana Buraňová s tím, že již bylo rozesláno přes 750 tisíc inventur, přitom 15 % z nich mohl úřad zaslat elektronicky přímo do datových schránek, pokud si ji OSVČ zřídily. Tato „inventura“ je také dostupná online na ePortálu ČSSZ.

Pokud si nejste jistí, jak přehled vyplnit, může vám posloužit Příručka OSVČ pro oblast sociálního zabezpečení v roce 2015. Na serveru Měšec.cz si ale vyplnění formuláře ukážeme přímo na modelovém příkladu v některém z příštích článků.

Pokud vám při vyplňování formuláře vyjde nedoplatek na pojistném, musíte ho uhradit nejpozději do osmi dnů po dni, kdy byl přehled podán. Za den platby se považuje den připsání pojistného na účet příslušné OSSZ nebo den, kdy bylo pojistné uhrazeno v hotovosti (lze pouze do částky 10 000 Kč) na pokladně OSSZ.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).