Hlavní navigace

Jak ovlivní zvýšení sazeb hypoteční trh a cenu úvěrů na bydlení?

Sdílet

Jak jsme minulý týden informovali, bankovní rada ČNB zvedla minulý týden 2týdenní repo sazbu z 0,05 % na 0,25 %. Trh chápe růst sazeb jako vzkaz oznamující konec levných peněz a očekává se, že budou růst i úrokové sazby hypoték.

 S ohledem na stávající situaci na trhu, kde na jedné straně bankám rostou ceny zdrojů, z kterých se banky financují a na druhé straně sazby hypotečních úvěrů do 70 % ale i 80 % LTV zůstávají prakticky neměnné resp. v posledních dvou měsících dokonce klesají, obrat v cenách je vysoce pravděpodobný, odhaduje Luboš Svačina, mluvčí společnosti Golem Finance.

Průměrná nabídková sazba hypoték s LTV do 70 % (dle indexu GOFI 70) v červenci klesla z 2,11 na 2,09 % a hypotéky do 80 % LTV (GOFI 80) dokonce zlevnily z 2,04 na 2,01 %. Cena pětiletých peněz se momentálně pohybuje okolo 1,1 %. Bankám tedy zbývá zhruba necelé 1 % na pokrytí rizikové marže a generování zisku. Přitom před rokem to bylo zhruba 1,7 %, uvedl Svačina, podle kterého banky budou chtít stávající situace s vysokou pravděpodobností využít pro zpětné navýšení marží a hypotéky tím pádem podraží.

Podle Libora Ostatka, ředitele Golem Finance by ale mělo jít o velmi pozvolný proces. Hypotéky zůstanou stále levné, a to minimálně tento a očekávám, že i příští rok. Pokud se úroková sazba nepřehoupne přes 4 %, a pokud se bude českým domácnostem dařit tak jako dosud, bude poptávka stále velmi slušná, odhaduje. Očekávání dalšího růstu sazeb podle něj podpoří poptávku po „zatím ještě levných“ hypotékách.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).