Jak na internetovou bezpečnost víme. I tak ale riskujeme

Sdílet

Většina Čechů ví, jaké zásady dodržovat a jak bezpečně využívat internetové bankovnictví. Když ale dojde k tomu, že by zásady měli uplatnit v praxi, jsou většinou liknaví. Používají jednoduchá hesla, mění je zřídka a mobilní telefon nezabezpečují téměř vůbec. Vyplynulo to z průzkumu Československé obchodní banky.

Tři čtvrtiny (75 %) dotázaných si myslí, že pravidelná změna hesla pro vstup do internetového bankovnictví je důležitá. Téměř 70 % také neotevírá přílohy neznámých e-mailů a 93 % Čechů by skrze e-mail neposlalo důvěrné informace, jako například číslo platební karty nebo heslo k internetovému bankovnictví. Ne všichni ale jednají podle toho, co si myslí. Lidé si nepřijdou jako atraktivní terč pro hackera. To, že nemají na účtu miliony, ale neznamená, že jsou pro hackery nezajímaví, říká Tomáš Kořínek, člen představenstva ČSOB odpovědný za řízení rizik.

Na internetu však není nikdy 100% bezpečno. O tomto tématu jsme psali v článku Vosála: 100% bezpečnost na internetu asi neexistuje.

Češi jsou ale neobezřetní i mimo internet. Více než polovina si PIN a heslo poznamenává na papír. Někteří tyto papíry dokonce nosí v peněžence spolu s platební kartou.

Chybu také dělají v tom, když internetové bankovnictví navštěvují přes vyhledávače a nikoli tím, že by do adresního řádku napsali přímo adresu internetového bankovnictví. ČSOB nedávno spustila falešnou stránku elektronického bankovnictví, aby na problém upozornila. O tom jsme vás informovali v červnové aktualitě.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).