Hlavní navigace

Jak na finanční výchovu dětí?

Sdílet

Pokud chcete, aby dítě k penězům přistupovalo zodpovědně, je nejlepší začít co nejdříve. Většinu návyků si totiž budujeme již v raném dětství. Doporučujeme se s dětmi už od raného věku bavit o tom, co kolik stojí, odkud se peníze berou a jakou ve společnosti hrají roli. Není třeba se bát mluvit ani o konkrétních věcech, jako například o rodinném rozpočtu či o fungování půjček, doporučuje Hana Drápalová ze společnosti Sberbank.

V ideálním případě byste s dětmi o financích měli začít mluvit již od první třídy. Psychologové ale upozorňují, že byste měli mít jasno v tom, čeho chcete výchovou ve finanční gramotnosti dosáhnout. Děti by si z vašich slov měly odnést:

  • Povědomí o reálné hodnotě peněz.
  • Pochopit, odkud se peníze v domácnostech a peněženkách berou.
  • Poznání, že zásoba peněz není neomezená a na to, co se nám libí, musíme nejdříve pracovat.

Zaměřte se ale i na varování před špatnými finančními návyky. Dobré je začít dávat dítěti i kapesné, aby se naučilo hospodařit s menšími částkami peněz. Určitou formu kapesného by děti měli začít od rodičů dostávat co nejdříve, ačkoli třeba v naprosto minimální výši. Právě pravidelný měsíční příjem určitého množství peněz totiž dítě poučí o jejich hodnotě – pokud je všechny utratí hned první den, na zbytek měsíce už zkrátka nic mít nebude, říká Hana Drápalová.

Kapesné se pak doporučuje s rostoucím věkem dětí pomalu zvyšovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).