Hlavní navigace

Jak na daň při smlouvách mimo pracovní poměr?

Sdílet

Daň z příjmů fyzických osob je složitá věc. V poradně nám přibývají dotazy a z nich lze usuzovat, že si nejste jistí jak je to z hlediska daní s dohodou o provedení práce (DPP) a dohodou o provedení pracovní činnosti.

Sami o sobě tyto smlouvy povinnost podat přiznání nezakládají. Pokud ale pracujete na DPP, která přesahuje částku 5000 Kč, odvádíte zálohovou daň, která by vám mohla být případně kvůli daňovému přiznání vrácena.

U DPČ při částce do 5000 Kč bez podpisu prohlášení (růžovka) odvádí subjekt, který vás na tuto smlouvu zaměstnává srážkovou daň a vy nemáte nárok na její vrácení. Pokud ale podepíšete i do částky 5000 Kč prohlášení, platíte daň zálohově a můžete si tyto zálohy v přiznání uplatnit. U částek nad 5000 Kč platíte zálohy vždy a opět by vám mohly být díky přiznání vráceny.

U DPP při částce do 5000 Kč bez podepsaného prohlášení opět následují zdanění srážkou, které se vám nevrací. Při částce do 5000 Kč s prohlášením nebo při částce vyšší než 5000 Kč se odvádí zálohová daň, proto by vám mohl vzniknout nárok na její vrácení při podání daňového přiznání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).