Hlavní navigace

Jak může chalupa posloužit při splácení hypotéky?

Sdílet

Chata či chalupa může sloužit i jako prostředek k ručení za hypotéku. Podmínkou je, aby měla nemovitost číslo evidenční nebo popisné a byla celoročně obyvatelná. Pokud chcete zvýšit hodnotu své chaty či chalupy, vyplatí se investovat do vybavení, které jejich hodnotu dlouhodobě zvyšuje.

Investiční plán

Pokud chcete stav nemovitosti zlepšovat za účelem zvýšení její ceny, je potřeba pracovat s investičním plánem. Jeho součástí by měl být cílový stav, ke kterému se po dostavění chcete dostat, aby byla nemovitost zhodnocena a vám se investice vyplatila. Zároveň by měl obsahovat konkrétní kroky, které k cíli povedou a jejích finanční náročnost.

Zhodnocení nemovitosti pak může mít podobu nové pergoly či bazénu, ale i fasády, střechy, okapů či snížení energetické náročnosti.

Chalupa jako zdroj příjmů

Pokud chatou či chalupou přímo neručíte, může i tak posloužit jako zdroj příjmů ke splácení hypotéky nebo půjčky. Vaši nemovitost můžete pronajímat v době, kdy ji sami nevyužíváte a peníze použít na splácení. Cena pronájmu je pak odvislá od lokality, ale i vybavení chalupy a okolí, v jakém se nachází.

Chalupa jako zástava

Pokud si berete hypotéku na byt, můžete chalupu využít jako zástavu, aby měla banka důkaz o vašich vlastních zdrojích. Odpadne vám tak nutnost mít do začátku naspořenou částku z vlastních peněz. V takovém případě odhadce banky posoudí cenu nemovitosti a také fakt, zda je chata celoročně obyvatelná a dostatečně vhodná jako zástava, vysvětluje Vojtěch Batěk, expert Sberbank na hypotéky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).