Hlavní navigace

Jak moc se vyplatí uhradit povinné ručení vcelku?

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 2. 2012

Povinné ručení nemusíte hradit najednou. Pokud to ale uděláte, zaplatíte méně než když si částku budete dělit například na čtvrtletní platby. Ročně povinné ručení čtvrtletní platba zdraží až o 12 %. Informace vyplynuly z modelových kalkulací aktuální nabídky tuzemských pojišťoven portálu ČeskéPojištění.cz.

Majitel vozu Škoda Fabia ve velkém městě zaplatí za rok na povinném ručení průměrně 1187 Kč. Pokud si ale platbu rozdělí na čtvrtletní splátky, stoupne cena na 1248 Kč.

Pokud chce majitel automobilu platit za povinné ručení menší částkou pololetně či čtvrtletně, bude jej toto pojištění stát přibližně o 5 % více. Majitel vozu nižší třídy zaplatí při čtvrtletních platbách na povinném ručení o 61 Kč více, majitel silnějšího auta vyšší střední třídy pak bude mít pojistné dražší o 118 Kč. Až o dalších 7 % pak povinné ručení zdraží náklady na jednotlivé platby, uvádí zpráva portálu. Další slevy nebo ceny doplňkových služeb jsou totiž vázány právě na roční platbu takže o ně klient požadující čtvrtletní platbu může přijít.

Řada pojišťoven, například Triglav pojišťovna nebo Slavia pojišťovna, neodečte ročně platícím klientům z bonusu první drobnou nehodu se škodou do 20 000 Kč respektive 15 000 Kč, zatímco čtvrtletně platícím klientům ano, uvedl příklad Pavel Ronovský, ředitel nezávislého portálu ČeskéPojištění.cz.

Vůz Čtvrtletní platba Pololetní platba Roční platba
Škoda Fabia 1,2 HTP, 51 kW 1 248 Kč 1 222 Kč 1 187 Kč
Škoda Octavia 1.4, 59 kW 1 636 Kč 1 606 Kč 1 561 Kč
BMW 520i, 135 kW 2 488 Kč 2 418 Kč 2 370 Kč

Zdroj: ČeskéPojištění.cz a weby pojišťoven (kalkulováno pro nižší pojistné krytí a maximální bonusy).     

Důvodem pro čtvrtletní platbu může být domněnka, že prodáte-li vůz, zbytek platby za dobu, po kterou už na vás auto není psané, propadne pojišťovně. Prodej vozidla je legitimní důvod pro ukončení pojistné smlouvy a v takovém případě pojišťovna zbylou část pojistného klientům vrátí, vysvětlil Roman Sznapka, produktový manažer internetového porovnávače ČeskéPojištění.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 2. 2012 22:37

    Stanley (neregistrovaný) 82.208.57.---

    Pokud se během roku dostanu trváním bezškodního průběhu do další bonusové kategorie, tak se mi nejbližší platba sníží jejím aktuálním započítáním. Je třeba si spočítat, zda se vyplatí cenové zvýhodnění roční platby a nebo dřívější započtení bonusů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).