Hlavní navigace

Jak mít na brigádě co nejnižší daně?

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 5. 2017

Většina brigád se sjednává pomocí dohod konaných mimo pracovní poměr. Tedy dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti, které jsou koncipovány právě pro krátkodobá zaměstnání. Je nutné je rozlišovat, protože pracují s odlišnými podmínkami.

Z dohody o pracovní činnosti (DPČ) odvádíte zdravotní a sociální pojištění i daň z příjmů (u částky do 2500 Kč ve specifických případech nemusíte platit pojistné na sociální a zdravotní pojištění). Podmínkou DPČ je práce nejdéle na dobu 52 týdnů s maximálním rozsahem 20 hodin týdně.

Při výdělcích nad 2500 Kč je vhodnější tzv. dohoda o provedení práce (DPP). Práce na tuto dohodu nesmí překročit 300 hodin za rok. Pokud ale máte uzavřeno více dohod u několika zaměstnavatelů, platí tento limit pro každého zaměstnavatele zvlášť. DPP je zajímavá hlavně pokud hrubý měsíční výdělek nepřesahuje 10 000 korun. Pak se totiž neodvádí zdravotní a sociální pojištění, platí se pouze daň z příjmů.

Každý poplatník daně z příjmů může uplatnit základní daňovou slevu, která letos dělá 24 840 korun za rok, za měsíc tedy 2070 korun. Specifickou skupinu tvoří studenti, kteří kromě slevy na poplatníka mají nárok na slevu na studenta, která v tomto roce činí až 4020 korun ročně. V praxi tak studentům často vychází daň nulová a ve výsledku tedy dostanou částku, kterou si skutečně vydělali, uvedla Dana Trezziová z poradenské společnosti BDO.

Pokud nebudete pracovat ani v jednom měsíci pro dva a více zaměstnavatelů současně tak, abyste u nich odvedli zálohovou daň, může za vás po konci roku provést zúčtování daní. Podmínkou je mít u něj podepsané růžové prohlášení neboli tzv. prohlášení poplatníka. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).