Elektřinu a plyn platíme zálohově, kdy postup pro určení zálohy je určen zákonem. Ten říká, že by výše záloh měla odpovídat očekávané spotřebě. Což znamená, že se vychází z historické spotřeby v daném odběrném místě. Případně je možné do výpočtu zahrnout ještě růst cen energií.
Někdy se však stane, že dodavatel záměrně nastaví nižší zálohy, aby se zdálo, že platíte na energiích méně. A vše vám sečte až při vyúčtování energií po roce.
Další praktikou bývá požadování deseti záloh namísto dvanácti. Vy ale v konečném součtu musíte zaplatit všech dvanáct záloh, takže ony dvě vám dodavatel opět vyúčtuje ve vyúčtování.
A lze se setkat i s opačným postupem, kdy dodavatel požaduje vyšší zálohy, než je třeba. Někteří dodavatelé řeší vysokými zálohami své finanční problémy. Když se dodavatel později ocitne v insolvenci, odběratel energií se jen obtížně domůže přeplatku,
říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Správně by mě dodavatel k úpravě výše záloh přistoupit jen tehdy, když dochází ke změně výše ceny za tyto dodávky, nebo když došlo ke zvýšení spotřeby energií.
Pokud s výší nebo počtem záloh nejste spokojeni, obraťte se na svého dodavatele s žádostí o úpravu. Argumentujte i tím, že by tyto zálohy měly co nejvěrněji odrážet předpokládanou spotřebu. Jestliže dodavatel odmítne zálohy upravit, můžete se obrátit na Energetický regulační úřad.