Hlavní navigace

Jak je to se zdravotním pojištěním při brigádě v rámci EU?

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 6. 2016

Studenti, kteří složili maturitní zkoušku a bez přerušení pokračují dál na vysokou školu, se považují po celou dobu (i po ukončení střední školy až do dne zápisu na vysokou školu) za soustavně se připravující na budoucí povolání. To znamená, že jsou (bez ohledu na případnou výdělečnou činnost) považováni za tzv. nezaopatřené děti, za které platí pojistné stát (státní pojištěnci). Maturanti, kteří dále ve studiu nepokračují a budou po celý kalendářní měsíc vykonávat výdělečnou činnost, už nebudou považováni za nezaopatřené a stát za ně pojistné hradit nebude.

Co se týká pobytu v zemi EU, záleží na tom, jak bude posuzována výdělečná činnost, kterou si tam chcete přivydělávat. Platí totiž, že evropské právo je nadřazeno právu českému, upozornil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že když se bude jednat o práci, která je podle tamních předpisů o sociálním zabezpečení považovaná za zaměstnání, znamená to, že podléháte právním předpisům daného státu v celé oblasti sociálního zabezpečení a to včetně zdravotního pojištění. Stanete se tak účastníkem tamního systému zdravotního pojištění a musíte se odhlásit z českého systému (a vrátit průkaz pojištěnce).

Pokud vaše brigáda za „zaměstnání“ považována nebude, zůstanete českým pojištěncem. Sice vás bude chránit modrý průkaz EHIC, přesto doporučujeme na dobu pobytu v zahraničí sjednat i komerční cestovní pojištění, protože průkaz EHIC kryje jen základní nezbytnou péči.

Cestovní pojištění si můžete snadno a online sjednat rovnou na serveru Měšec.cz

Tichý ještě připomněl, že pojištěnec má povinnost vždy oznámit své zdravotní pojišťovně skutečnosti rozhodné pro vznik a zánik povinnosti státu platit za něj pojistné. Školy tuto povinnost totiž nemají (většina z nich podle něj ale oznámení provádí). Raději se tedy ujistěte, zda za vás škola zdravotní pojišťovně oznámila ukončení studia na střední škole, resp. pak hlavně zahájení studia na vysoké škole nebo tak učiňte sami.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).