Hlavní navigace

Jak je to se "zdravotkem" u studentů, kteří jsou na škole v zahraničí?

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 8. 2014

Zajištění zdravotní péče v zemích Evropské unie upravuje evropská legislativa. Studenti tak zůstávají i nadále českými pojištěnci a pojistné za ně hradí stát (ten platí zdravotní pojištění dětem, které se soustavně připravují na budoucí povolání a to i pokud se jedná o studium na střední či vysoké škole v cizině – musí jít ale o školu uznanou ministerstvem školství).

Student musí své české pojišťovně oznámit, jakou školu studuje, aby bylo možno posoudit, zda má nadále nárok na zařazení do kategorie státních pojištěnců. Jinak by si musel platit v ČR pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů nebo se z českého pojištění odhlásit (podmínkou je pobyt „venku“ nepřetržitě delší než 6 měsíců a zdravotní pojištění v zemi pobytu, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Například při studiu na Slovensku bude mít student podle evropských nařízení se svým průkazem pojištěnce EHIC nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze nemoci a očekávané délce pobytu – tedy na všechnu péči kromě té preventivní. Poskytována by měla být stejným způsobem jako místním pojištěncům. 

Znamená to, že místní systém zdravotního pojištění za něj zaplatí ošetření do té výše, jakou by zaplatil za svého pojištěnce. Pro tento účel si musí vybrat jako tzv. výpomocnou pojišťovnu jednu ze tří slovenských zdravotních pojišťoven. Sám si platí jen spoluúčast. To je na Slovensku 0,17 eura v lékárně za předpis nebo poukaz a 1,99 eura za lékařskou službu první pomoci nebo ústavní pohotovostní službu, uvedl Tichý s tím, že se neplatí, je-li pacient následně přijat do nemocnice.

Běžně průkaz EHIC nepokryje převoz z ciziny do ČR. V případě Slovenska je ale v indikovaných případech repatriace z českého veřejného zdravotního pojištění placena – tento postup je nad rámec evropských nařízení a je „pozůstatkem“ dříve platné Smlouvy mezi ČR a SR o poskytování a úhradě zdravotní péče, dodal Tichý.

Přijete-li student do Čech na prázdniny, bude zde mít nárok na plnou péči včetně té preventivní.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).