Jak je to s prací, když pobíráte starobní důchod?

Sdílet

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu se počet seniorů za posledních 20 let zdvojnásobil. Penzisté se tak stále více stávají důležitou pracovní silou. Na trhu práce navíc mohou i jako důchodci využít různých výhod.

I když dosáhnete důchodového věku, neznamená to, že musíte automaticky jít do důchodu. Pokud chcete, je možné i nadále zůstat v pracovním poměru nebo navázat novou spolupráci jinde. Vzhledem ke stárnutí populace jsou penzisté stále cennější pracovní silou. Trendem tak je, že zaměstnavatelé si tyto zkušené pracovníky, které často nemají kým nahradit, snaží udržet a vycházejí jim vstříc, komentuje Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe. V takovém případě se pro vás coby zaměstnance nic nemění. Zaměstnavatel vám dále sráží z hrubé mzdy 6,5 % na sociální pojištění a 4,5 % na zdravotní pojištění.

Pokud pracujete jako důchodce ve standardním poměru, odvádí za vás zaměstnavatel i zálohu na daň z příjmu. Tady máte možnost uplatnit slevu na poplatníka ve výši 2070 Kč, pouze však u jednoho zaměstnavatele.

Jediné omezení nastává, pokud pobíráte předčasný důchod. Až do doby dosažení důchodového věku můžete vykonávat pouze takovou výdělečnou činnost, která neznamená účast na sociálním pojištění. Tedy práci na DPP nebo DPČ s výdělky do stanovených limitů. Pokud si v případě DPP vyděláte více než 10 000 Kč měsíčně a u DPČ více než 2500 Kč, musíte odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Více informací naleznete v článku Brigáda a dohoda o provedení práce: Vše, co potřebujete vědět a v článku Kdy se hodí mít uzavřenou dohodu o pracovní činnosti?

V případě, že pobíráte důchod v plné výši, můžete po každých 360 odpracovaných dnech zažádat o navýšení výpočtového základu důchodu o 0,4 %. Pokud pobíráte během pracovní činnosti polovinu důchodu, pak máte nárok na navýšení o 1,5 % za každých 180 odpracovaných dní. Pokud se rozhodnete důchod nepobírat, výpočtový základ se vám poté zvýší o 1,5 % za každých 90 odpracovaných dní.

O zvýšení důchodu si musíte zažádat na České správě sociálního zabezpečení.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).