Hlavní navigace

Jak je to s daněmi, pokud vám zaměstnavatel přispívá na důchod

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 10. 2017

Jedním ze zaměstnaneckých benefitů je příspěvek na vybrané spoření na důchod od zaměstnavatele. Takový benefit může být pro zaměstnance výhodnější než příplatek ke mzdě. Pokud totiž nepřekročí stanovenou hranici 50 000 korun ročně v součtu za penzijní připojištění i životní pojištění, je osvobozen od daně z příjmů i odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Pobírat jej navíc může od více zaměstnavatelů současně, vysvětlila Andrea Kleinová, daňová poradkyně společnosti Crowe Horwath.

Pokud by příspěvek přesáhl 50 000 Kč, musíte z nadlimitní částky odvést vy i zaměstnavatel daň z příjmu i pojistné na sociální pojištění. V případě, že pracujete pro dva zaměstnavatele současně, můžete příspěvek dostávat od obou. Příspěvky se nesčítají, stanovený limit 50 000 Kč se vždy vztahuje pouze na jednoho zaměstnavatele, informovala Kleinová. Dodala také, že aby mohl být tento benefit uplatněný, musí však být splněny některé podmínky.  Jak v případě životního pojištění, tak v případě penzijního připojištění musí být ve smlouvě uvedeno, že výplata plnění je možná nejdříve po 60 kalendářních měsících a zároveň také nejdříve v roce dosažení věku 60 let pojištěného. V případě životního pojištění nesmí být také umožněn předčasný výběr. Pokud by k této situaci došlo, případně byla smlouva předčasně ukončena, osvobození od daně z příjmů zaniká a příspěvky od zaměstnavatele, které byly v předchozích letech osvobozeny, musíte zdanit v daňovém přiznání (jedná se jen o příspěvky uhrazené od 1. 1. 2015). Při předčasném zániku penzijního připojištění spojeného s výplatou odbytného je penzijní společnost povinna z částky odpovídající příspěvkům zaměstnavatele srazit srážkovou daň sazbou 15 %.

V souvislosti s tímto spořením na důchod připomínáme, že je možné získat za určitou výši měsíční úložky do třetího pilíře (penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření v transformovaných a účastnických fondech) státní příspěvek. Pro nejnižší příspěvek je nutné spořit měsíčně alespoň 300 Kč, pro nejvyšší (230 korun) naopak alespoň 1000 korun. Musí se ale jednat o peníze z vlastní kapsy, zde se příspěvek od zaměstnavatele nezohledňuje.

Od základu daně můžete při splnění podmínek odečítat i část měsíčních úložek na životní pojištění a platby do třetího pilíře. V obou případech až 24 000 korun. Liší se však částka, kterou je nutné pro maximální odpočty naspořit u životního pojištění a penzijního připojištění. V případě životního pojištění je to alespoň 24 000 korun. V případě spoření ve třetím pilíři se částka, kterou lze odečíst, vypočítává jako úhrn zaplacených příspěvků snížený o 12 000 korun a vy tak musíte za rok naspořit 36 000 korun. Do těchto výpočtů se opět nezapočítávají příspěvky od zaměstnavatele.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).