Hlavní navigace

Jak často musíte kontrolovat komín kvůli vytápění?

Sdílet

Spolu se snižujícími se venkovními teplotami pomalu přichází topná sezóna a mnoho lidí začíná topit. Pokud ale máte komín, je vhodné jej před začátkem topení nechat zkontrolovat. Zanedbání péče totiž může vyústit v požár střechy a potažmo celého domu. Informovala o tom UNIQA pojišťovna.

Běžné kotle a kamna vyžadují kontrolu kominíka jednou ročně. Pokud topíte tuhými palivy, pak dvakrát ročně. Tato pravidla ale platí jen v případě, že topíte sezónně. Jestliže máte kamna či kotel v provozu celoročně, musí být kontroly častější. Kromě rizika požáru pak totiž riskujete například otravu oxidem uhelnatým.

Odbornost kominíka si můžete ověřit na webu Společenstva kominíků ČR, případně na webových stránkách hasičů.

Kromě volné a vyčištěné komínové cesty je potřeba dbát i na volný přístup k vymetacím a čistícím otvorům. Pokud nebude situace v pořádku, může kominík rozhodnout o tom, že s okamžitou platností zakazuje provoz nebezpečného zařízení, a to až do nápravy defektů. Stejný zákaz mohou vydat i hasiči.

Používáním neprověřeného komína riskujete. Pokud dojde k požáru, zkoumají pojišťovny nejprve to, jestli mezi závadou a vznikem škody není příčinná souvislost. Pokud se zjistí, že jste porušili nějaké povinnosti, zejména pravidelnou údržbu a kontroly, můžete o pojistné plnění přijít.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).