Hlavní navigace

Jak často máte nárok na bezplatné měření cholesterolu v krvi?

Sdílet

Frekvenci vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi, kterou budete mít hrazenou ze zdravotního pojištění, konkrétně zjišťování koncentrace celkového cholesterolu, HDL- cholesterolu, LDL-cholesterolu a triacylglycerolů, stanovuje vyhláška ministerstva zdravotnictví o preventivních prohlídkách. Vyšetření se provádí při první všeobecné preventivní prohlídce u praktického lékaře pro dospělé, tedy po ukončení péče u lékaře pro děti a dorost a dále také při všeobecné preventivní prohlídce ve 30, 40, 50 a 60 letech.

Uvedená frekvence zjišťování cholesterolu je stanovena pro preventivní vyšetření, tzn. pro vyšetření pacienta, který nemá žádné zdravotní problémy, jež by nasvědčovaly nějakému onemocnění souvisejícímu s hladinou cholesterolu v krvi, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud byste chtěli vyšetření cholesterolu provést častěji, jen na základě vašeho vlastního rozhodnutí, můžete o něj požádat svého lékaře. Pak ale počítejte s tím, že pokud k vyšetření nemá lékař objektivní příčinu, budete muset zaplatit za úkon smluvní cenu (pokud ji akceptujete), kterou vám sdělí přímo lékař.

V případě, že lékaře k tomuto vyšetření naopak vedou zdravotní důvody, hradí ho pojišťovna samozřejmě i nad rámec desetiletých preventivních prohlídek.

Na preventivní prohlídky jako takové máte nárok každé dva roky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).