Hlavní navigace

Irský dozorový úřad vyšetřuje Google kvůli sledování polohy uživatelů

Sdílet

Lenka Kašparová 5. 2. 2020

Ve spolupráci s dalšími evropskými spotřebitelskými organizacemi podal dTest v listopadu 2018 stížnost na společnost Google z důvodu porušení ochrany osobních údajů (GDPR), konkrétně zpracování údajů o poloze jeho uživatelů. Irská Komise pro ochranu osobních údajů (Irish data protection commission – DPC), která je v tomto případu vedoucím dozorovým orgánem, 4. února 2020 oznámila, že začala s formálním vyšetřováním.

Na národní dozorové orgány v oblasti ochrany osobních údajů jsme se s našimi kolegy sdruženými v Evropské spotřebitelské organizaci (BEUC) obrátili kvůli tomu, jakým způsobem společnost Google nakládá s údaji o poloze nás všech, vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Hekšová dále podotýká, že informace o lokalitách, které navštěvujeme, ať už jsou to obchody, restaurace, demonstrace či místa náboženského charakteru, poskytují společnosti Google a jí podobným organizacím možnost analyzovat naši osobnost, politické názory, náboženské vyznání či sexuální orientaci, a cíleně tak zasahovat do našeho soukromí.

Spotřebitelské organizace ve svých stížnostech namítají, že uživatelé Googlu nedali svobodně souhlas ke sdílení údajů o poloze a jsou manipulováni k tomu, aby odsouhlasili nastavení, které citelně zasahuje do jejich soukromí. Takové praktiky podle názoru organizací hájících zájmy spotřebitelů odporují obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).