Hlavní navigace

Investoři stále čekají na letošní nejvýhodnější investici

Sdílet

Podle analytiků bude Evropa i v tomto roce pokračovat v přísné dietě. Nejvíce si přitom z pomyslného talíře bude muset odepřít Řecko, Portugalsko a Španělsko. Výrazná opatření se ale nevyhnou ani Velké Británii a Francii. Eurozóna by potřebovala ušetřit 1,1 % celkového HDP. Úspor, které budou nejrozsáhlejší za posledních dvacet let, už se kromě politiků začínají bát i investoři.

Situace začíná být napjatá. Nikoli z důvodu šíření recese či krize. Trhy začínají být v napětí s tím, jak portfolio manažeři, analytici i stratégové horečně přemýšlejí, co bude tím nejvýnosnějším aktivem v roce 2013, uvedl Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management. 

Upozornil na to, že navzdory klidné situaci na dluhopisových trzích i rostoucím cenám na akciových trzích mají investoři averzi k riziku. To vyústilo ve značný rozdíl mezi oceněním akcií a rizikovějších aktiv proti pevně úročeným instrumentům. Tato averze k riziku samozřejmě není zcela nepodložená. Investiční rizika jsou v současnosti vyšší než normálně, zejména kvůli nejistotě ohledně rozpočtové politiky USA, možnosti nové krize eura, růstu nezaměstnanosti a vyšších cen ropy, vysvětlil Prandstetter.

Investoři jsou proto podezřívaví, proč akcie rostou tak dlouho. Na druhou stranu záporné výnosy dluhopisových fondů od začátku roku nenechávají nikoho na pochybách, že se cosi začíná dít. A přestože se dít teprve začíná, již existuje termín „Velká rotace“, který tento celý proces popisuje, objasnil Prandstetter.  

Velká rotace by spočívala ve výměně dluhopisů za jiné druhy aktiv, nejčastěji za akcie či nemovitosti. Podle Prandstettera totiž investoři nakonec stejně pochopí, že držet aktiva s minimálním výnosem už není dobrá obrana ani proti ztrátám a to především kvůli inflaci. Té se ale podle něj přímo v ČR zatím obávat nemusíme.

Nemyslíme si, že akciím vydrží po celý letošní rok tak nízká kolísavost, jaké dosahovaly v lednu. Trhy budou více rozkývané, zvláště pokud Velká rotace nabere na síle. Ale i když akcie tak nějak dlouho rostou, neměly by letos být v poli poražených, uzavřel Aleš Prandstetter. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).