Hlavní navigace

Investiční zprostředkovatel Ertrag & Sicherheit vyhlásil insolvenci

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 9. 2016

Rakouský investiční zprostředkovatel, společnost Ertrag & Sicherheit, vyhlašuje insolvenci. Podle serveru poradci-sobě.cz firma čelí žalobám investorů poškozených podvodnými investicemi do falešného investičního zlata německé firmy EVVE a fondů společnosti Shedlin (nejznámějšími a největšími fondy jsou Middle East Health Care (MECH) 1 a 2), která upadla do konkurzu už koncem roku 2014. Její zadluženost v současnosti činí 8 mil. eur, firma má 955 věřitelů (včetně investorů) a čelí 300 soudním sporům. Do skupiny Ertrag & Sicherheit patří i česká dceřinná společnost E&S Investments.

Je zřejmé, že v případě podvodů s investičním zlatem byla společnost E&S obětí. V této souvislosti byli zatčeni čtyři prodejci zlata z Berlína a Kolína, kde ale stále platí presumpce neviny. Při domovních prohlídkách v dubnu u EVVE byly nalezeny čtyři tuny zlata, ale zřejmě je jen pět procent z nich pravých, uvedl Martin Viktora ze severu poradci-sobě.cz, podle kterého byl pro E&S problém v pojištění právní odpovědnosti, které se nevztahovalo na pokrytí případného poškození investorů. Pojišťovna argumentovala s tím, že E&S svým zákazníkům zprostředkovávala vysoce spekulativní finanční produkty, a ty nejsou pojištěny.

Protože poradci E&S podle Viktory obchodovali s cennými papíry pod záštitou Jung DMS & Cie. (JDC), prozatím nejsou jejich obchody insolvencí ovlivněny a poradci tak mohou obchody s cenními papíry pod JDC nadále poskytovat.

Stanovisko společnosti E&S Holding GmbH

Společnost E&S HOLDING GmbH potvrzuje, že její dceřiná společnost, Ertrag & Sicherheit Vermögensberatung Ges.m.b.H. vyhlásila k dnešnímu dni insolvenci. Společnost E&S HOLDING GmbH, jakož i další společnosti skupiny E&S – v tuzemsku i v zahraničí – nejsou insolvencí zasaženy a budou nadále vykonávat svoji obchodní činnost.

"Velmi nás mrzí, že po více než 30 letech úspěšné práce musíme učinit tento krok. Jako odpovědní jednatelé musíme splnit svoji povinnost a vyvodit důsledky z vývoje posledních 18 měsíců“, prohlásili jednatelé společnosti Ertrag &Sicherheit Vermögensberatung Ges.m.b.H.

Na pozadí nynějšího vyhlášení insolvence stojí více než 300 žalob údajně poškozených investorů a s tím spojené soudní výlohy a náklady za advokáty, jakož i stovky nároků, vznesených prostřednictvím advokátů. Několika málo advokátům se podařilo rozšířit obavy a znejistit investory. Nakonec muselo být do konce roku vynaloženo více než dva miliony eur na obhajobu jakož i na soudně uznané nároky. „Nechtěli jsme se vzdát a mimo zmiňované náklady jsme více než 18 měsíců pracovali na řešení. Ale vzhledem k tomu, že náš pojistitel odmítl krytí a i v případě pozitivního výsledku procesu lze předpokládat vysoké náklady z důvodu nedostatku krycích zdrojů ze strany poražených protistran, musel být učiněn tento bolestný krok“, vysvětlují jednatelé společnosti Ertrag & Sicherheit Vermögensberatung Ges.m.b.H. Ačkoliv některé z procesů dopadly v první instanci vítězně, není možné trvale tomuto množství žalob odolávat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).