Hlavní navigace

Inflace zůstává v mantinelech vytyčených centrální bankou

Jiří Hovorka

Meziroční míra inflace v Česku se v únoru zvýšila na 1,8 procenta po růstu o 1,7 procenta v lednu. Ve srovnání s lednem spotřebitelské ceny ve druhém měsíci letošního roku stouply o 0,1 procenta, informoval dnes Český statistický úřad. Největší vliv na meziroční zvýšení celkové úrovně spotřebitelských cen měly i tentokrát dražší potraviny a bydlení.

Celkové hodnocení cenového vývoje zůstává příznivé. Inflace zůstává nízká a setrvává pod inflačním cílem centrální banky, a to navzdory celé řadě vnějších nákladových šoků. Otevřenou otázkou zůstávají změny v DPH, které by výrazně promluvily do vývoje inflace, uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Pod hranicí dvou procent může inflace zůstat podle analytika ČSOB Petra Dufka i v dalších měsících, a to i navzdory rekordním cenám ropy a následně cenám pohonných hmot na českém trhu. ČNB stále rozhodně nemusí pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Jak ukazuje vývoj reálných mezd, poptávka rozhodně neroste a inflace proto zůstává jen ve vleku zahraničních cen komodit, dodal.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • 9. 3. 2011 16:29

    petr (neregistrovaný) ---.imc.cas.cz

    tak například za stejné množství elektřiny dle ceníků Pražské energetiky zaplatím v porovnání s loňským rokem letos o 25% více. Za benzín zaplatíme od nového roku skoro o 20% více. U řady běžných potravin se zdražení pohybuje rovněž v řádu desítek procent (mouka, pečivo ...). Čím to může být, že soudruhům vychází inflace pod dvě procenta? Že by snad šly ceny lokomotiv dolu?