Hlavní navigace

Inflace zůstává v mantinelech vytyčených centrální bankou

Sdílet

Jiří Hovorka 9. 3. 2011

Meziroční míra inflace v Česku se v únoru zvýšila na 1,8 procenta po růstu o 1,7 procenta v lednu. Ve srovnání s lednem spotřebitelské ceny ve druhém měsíci letošního roku stouply o 0,1 procenta, informoval dnes Český statistický úřad. Největší vliv na meziroční zvýšení celkové úrovně spotřebitelských cen měly i tentokrát dražší potraviny a bydlení.

Celkové hodnocení cenového vývoje zůstává příznivé. Inflace zůstává nízká a setrvává pod inflačním cílem centrální banky, a to navzdory celé řadě vnějších nákladových šoků. Otevřenou otázkou zůstávají změny v DPH, které by výrazně promluvily do vývoje inflace, uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Pod hranicí dvou procent může inflace zůstat podle analytika ČSOB Petra Dufka i v dalších měsících, a to i navzdory rekordním cenám ropy a následně cenám pohonných hmot na českém trhu. ČNB stále rozhodně nemusí pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Jak ukazuje vývoj reálných mezd, poptávka rozhodně neroste a inflace proto zůstává jen ve vleku zahraničních cen komodit, dodal.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 3. 2011 16:29

    petr (neregistrovaný) ---.imc.cas.cz

    tak například za stejné množství elektřiny dle ceníků Pražské energetiky zaplatím v porovnání s loňským rokem letos o 25% více. Za benzín zaplatíme od nového roku skoro o 20% více. U řady běžných potravin se zdražení pohybuje rovněž v řádu desítek procent (mouka, pečivo ...). Čím to může být, že soudruhům vychází inflace pod dvě procenta? Že by snad šly ceny lokomotiv dolu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).