Hlavní navigace

Průměrná mzda lehce vzrostla, stále na ni nedosáhnou 2/3 pracujících

Jiří Hovorka

Průměrná mzda v loňském roce vzrostla meziročně o 463 korun na 23 951 Kč, byla tak vyšší o dvě procenta. Reálně po odečtení inflace se zvýšila o 0,5 procenta.

I nadále platí, že na průměrnou mzdu nedosáhnou dvě třetiny lidí zaměstnaných v ČR. Je to tedy jen orientační číslo, které však nyní naznačuje, že se ani při růstu ekonomiky zatím ještě platy reálně nezvyšují, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Vývoj mezd tak podle něj docela dobře vysvětluje obezřetnost spotřebitelů při nakupování. Jak se zdá, ani letos si příliš nepolepší. Veřejný sektor bude šetřit, podnikatelský přidávat jen opatrně. Je proto velmi pravděpodobné, že reálné mzdy budou klesat i nadále, dodal.

V samotném loňském 4. čtvrtletí průměrná mzda meziročně stoupla o 239 korun na 25 803 Kč, tedy o 0,9 procenta. Český statistický úřad dnes informoval, že je to nejnižší růst od počátku časové řady v roce 2000. Reálně mzdy v posledním čtvrtletí loňského roku klesly o 1,2 procenta. Analytici odhadovali, že se průměrná mzda v loňských posledních třech měsících meziročně zvýšila o 2,1 až 2,3 procenta a reálně měla zůstat beze změny.

V podnikatelské sféře loňská průměrná mzda podle ČSÚ narostla o 595 Kč (2,6 procenta) na 23 873 korun, reálně to bylo o 1,1 procenta. Naopak v nepodnikatelské sféře byly průměrné výdělky nižší o 142 korun, tedy 0,6 procenta, zaměstnanci si tak v průměru odnášeli domů 24 289 Kč, reálně jejich platy klesly o 2,1 procenta.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?