Hlavní navigace

Inflace v říjnu zpomalila, především díky poklesu cen elektřiny a plynu

Sdílet

Veronika Němcová 10. 11. 2020

Inflace v říjnu vzrostla meziměsíčně o 0,2 %. Meziroční růst cen zpomalil na 2,9 % z předchozího tempa 3,2 % a inflace se tak popvé od května vrátila do tolerančního pásma ČNB a bude mít pravděpodobně tendenci dál klesat.

Na zpomalení inflace měl v říjnu vliv především pokles cen elektřiny a zemního plynu. Naopak za růstem stojí především ceny alkoholu a tabáku.

Další v pořadí jsou potraviny a následně i bydlení, jehož vliv na inflaci díky zlevňování energií a pomalejšímu růstu nájemného slábne. Mezi naopak nejrychleji zdražujícími položkami vynikají s téměř devítiprocentním nárůstem automobily. Chce se jen dodat, že nové bezpečnostní a ekologické požadavky rozhodně nejsou zdarma ani na klesajícím trhu, říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

Velkou neznámou je podle něj reakce obchodníků, pokud ještě před Vánocemi budou moci otevříti své kamenné prodejny. Zda půjdou cestou marží nebo naopak budou chtít před vánočním finále zákazníka nalákat za každou cenu lze jen spekulovat. Desinflační trend to však s ohledem na stav ekonomiky už nejspíš nezastaví. Proto je pravděpodobné, že inflace bude v dalších měsících dál klesat a v příštím roce se dostane už i pod dvouprocentní mez, dodal Dufek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).