Dubnová inflace meziročně vzrostla o 3,2 %, což je o 0,2 % méně než v březnu (3,4 %). Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na pokles růstu spotřebitelských cen mělo vliv především snížení ceny pohodných hmot, jejichž cena klesá už třetí měsíc v řadě.
Spotřebitelské ceny klesly v dubnu oproti březnu o 0,2 % a svůj meziroční růst zpomalily na 3,2 %. Největší vliv na tento vývoj měly v dubnu, stejně jako v březnu, ceny pohonných hmot. Oproti minulému měsíci klesly o 10,5 % a proti loňskému dubnu o 16,7 %. Jednalo se o vůbec největší meziměsíční cenový pokles v historii měření od roku 1993,
říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Průměrná cena benzinu Natural 95 se v dubnu pohybovala kolem 26,37 Kč/l a průměrná cena motorové nafty 26,83 Kč/l. Klesla také cena vína (o 3,5 %), piva (o 3,3 %) a lihovin (o 1,2 %). U potravin mírně klesly ceny mléka, sýrů, vajec (o 0,7 %). Snížila se také cena oleje a tuků (o 2,4 %).
Na zvyšování celkové hladiny spotřebitelských cen, se v dubnu podepsalo hlavně zdražování potravin a nealkoholických nápojů. Vzrostly především ceny zeleniny o 7,6 %, ovoce o 2,8 % a pekárenských výrobků a obilovin o 1,0 %. Zdražilo také bytové vybavení, zařízení domácnosti a zboží a služby pro běžnou údržbu domácnosti o 2,6 %.
V posledním měsíci o šest desetin procenta podražily potraviny, které jsou vlastně i nejvýznamnějším inflačním faktorem letošního roku. Ve srovnání s loňskem si za ně připlatíme v průměru o 7,8 % více, a to nejenom v důsledku zvyšování cen ovoce a zeleniny, ale i masa a mouky. Předpokládáme, že se ještě v průběhu letošního roku inflace dostane pod dvouprocentní cíl ČNB, nicméně pravděpodobnost deflace zůstává velmi nízká,
komentuje vývoj inflace Petr Dufek, analytik ČSOB.