Hlavní navigace

Inflace v červnu vzrostla o 0,5 %, zdražovaly hlavně pohonné hmoty

Sdílet

Veronika Němcová 13. 7. 2021

Inflace v červnu vzrostla oproti předchozímu měsíci o 0,5 %, a to především kvůli zdražování pohonných hmot. Zvyšovaly se také ceny oblečení a obuvi či rekreací. Meziroční inflace se snížila o desetinu procentního bodu na 2,8 %.

Zdražování pohonných hmot podle analytika ČSOB Petra Dufka sekunduje růst cen osobních aut. Hned v závěsu za dopravou stojí alkohol a cigarety a třetím v pořadí je bydlení. Růst nákladů na bydlení přitom stále ještě brzdí levnější elektřina a zemní plyn, nicméně je otázkou, jak dlouho ještě potrvá, než se do nich propíšou vyšší ceny těchto komodit na zahraničních burzách, uvedl Dufek.

Ceny v hotelech a restauracích se za poslední měsíc zvýšily v průměru o jedno procento. Meziročně jsou výše o 3,3 %.

Podle Dufka bude mít inflace tendenci v dalších měsících ještě mírně klesat, a to především vlivem loňského srovnávacího základu, ale na konci roku se vrátí zhruba na současné hodnoty.

Mírného poklesu inflace bychom se mohli dočkat v příštím roce, avšak ve hře je stále ještě mnoho neznámých včetně dalšího vývoje pandemie, stabilizace trhu komodit, síly domácí poptávky, oživení cestovního ruchu… V neposlední řadě budoucí inflaci ovlivní, zda se podaří automobilovému průmyslu rozjet na plno výrobu nebo nakolik se spotřebitelských cen propíše neustálé zvyšování cen silové elektřiny na burzách v zahraničí, dodal.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).