Hlavní navigace

Inflace překvapila. Ceny rostly více, než se očekávalo

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 2. 2012

Začátek letošního roku přinesl oproti loňsku poměrně výrazný cenový skok. V lednu ceny podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziměsíčně vzrostly o 1,8 %. Oproti loňskému lednu jsou tak o 3,5 % vyšší.

Inflace je tak nyní nejvyšší za poslední tři roky – vyšší míru inflace jsme naposledy viděli v prosinci 2008. Ovšem meziměsíční nárůst cen je nejvyšší dokonce od ledna 2008 – meziměsíčně tak vzrostly ceny nejrychleji za poslední 4 roky, okomentoval vývoj cenové hladiny Jiří Šimek, analytik společnost Citfin.

Dodal také, že ačkoli se v lednu nárůst cen v souvislosti s energiemi a změnou DPH očekával, inflace nakonec rostla rychleji, než trh předpokládal.

Za růstem cen stálo především zvýšení snížené sazby DPH z 10 % na 14 % a změny cen v oddíle bydlení směřované tradičně na začátek roku. Zvýšení DPH se podle orientačního propočtu ČSÚ na meziměsíčním růstu cen projevilo 1,1 procentního bodu, dodal Šimek.

Během letošního ledna zdražily především potraviny (ačkoli zvýšení DPH promítli obchodníci do cen částečně už ke konci minulého roku), bydlení (vodné, stočné, elektřina, zemní plyn) a kvůli dražší ropě a slabému kurzu koruny také pohonné hmoty.

Při sledování dopadů růstu cen na jednotlivé sociální skupiny dopadá současný růst cen nejvíce na domácnosti důchodců, upozornil Šimek s tím, že vyšší růst cen pravděpodobně opět vyvolá v České národní bance debaty o zvýšení sazeb a i když pravděpodobně jejich změna v nejbližší době nepřijde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).