Hlavní navigace

Inflace poskočila, problém mají důchodci

Jiří Hovorka

Podle údajů Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně vzrostl index spotřebitelských cen o 2,3 %. To je výrazně více než se očekávalo, říká analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák. Minulý měsíc v září byl přitom meziroční růst cen na úrovni 1,8 % Růst ovlivnilo především zvýšení cen v oddíle potravin a nealkoholických nápojů, odívání a obuvi. 

Přestože aktuální data překvapila, tak inflace pro českou ekonomiku ani nadále problém nepředstavuje. Určité skupiny obyvatelstva, např. důchodci však pociťují nárůst cen na daleko vyšší úrovni. Rostou totiž především ceny potravin, u určitých položek (pečivo, vejce, rostlinné tuky) meziročně i o více než 10 % ročně, ceny pohonných hmot a energií. Pokud by si tak např. důchodci sestavovali vlastní index spotřebitelských cen, kde by byly redukovány položky typu spotřební elektroniky či rekreace, mohli by jsme se dostat k výrazně jiným hodnotám, analyzuje situaci Novák.

Zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent posune na začátku příštího roku inflaci nad tři procenta. Tento efekt však po roce vyprchá a nestane-li se nic mimořádného, měla by se poté inflace vrátit zpět ke dvěma procentům, hledí do blízké budoucnosti hlavní ekonom Patria Finance David Marek.Našli jste v článku chybu?