Meziroční inflace opět klesla z červnových 9,7 % na současných 8,8 % v červenci 2023. Hlavním důvodem předpokládaného poklesu je vysoká srovnávací základna z minulého roku a snížení cen pohonných hmot, které byly v průběhu léta 2022 dražší o 24 %.
Meziměsíčně však souhrnně ceny vzrostly o 0,5 %, což může ohrozit očekávané snížení inflace v dlouhodobém horizontu k 2% cíli.
Růst v meziměsíčním srovnání byl způsoben především vývojem v rámci oddílu rekreace a kultura, kde ceny rostly především u dovolených s komplexními službami (+22,8 %), což je sezónní záležitost typická pro letní měsíce,
říká k vývoji inflace analytik Raiffeisenbank Martin Kron. V oddíle doprava rostly ceny pohonných hmot a olejů o 1,8 % a lze očekávat, že při příštím srovnání budou ceny pohonných hmot opět přispívat k vyšší meziměsíční inflaci vzhledem k přijetí novely zákona o zvýšení spotřební daně z nafty (tj. o 1,50 Kč na litr) na původní úroveň s účinností od 1. srpna 2023,
dodává.
Naopak meziměsíční pokles cen nastal u potravin a nealkoholických nápojů, kde se snížila cena polotučného trvanlivého mléka o 4,8 %, ovoce o 4,3 % a zelenina o 1,7 %. V případě nákladů na bydlení poklesly ceny zemního plynu o 1,8 %, na druhou stranu zdražila elektřina o 0,5 % a nájemné o 1,5 %. Ceny služeb vzrostly o 1,6 %.
Zvolnění cenových tlaků, tedy i zpomalení inflace, by mělo pokračovat i v srpnu a září, přičemž lokální dno ekonomové očekávají v září okolo 7 %. V posledním čtvrtletí letošního roku se však inflace znovu zvýší do pásma 8–9 %. Hlavním důvodem bude efekt nižší srovnávací základny, kterou způsobilo zavedení úsporného tarifu, který koncem roku 2022 prudce snížil ceny elektřiny.
V prostředí zvýšených inflačních očekávání bude ČNB muset široké veřejnosti pečlivě vysvětlovat, že se jedná o statistický šum, nikoli o opětovné vzedmutí inflační vlny,
říká analytik Dominik Rusinko z ČSOB a dodává, že každopádně půjde o jeden z důvodů, proč bude centrální banka velmi opatrná se snižováním sazeb. Náš pohled na politiku ČNB se nemění – první pokles úrokových sazeb očekáváme na přelomu tohoto a příštího roku, uvádí.
Komerční banka slovy svého analytika Martina Gürtlera očekává za celý letošní rok inflaci v průměru na 11 % a příští rok její výrazné zpomalení na 1,3 %. Na konci letošního roku by pak měla opět klesnout k 8 %.
Začátkem příštího roku předpovídáme strmý pokles meziroční inflace pod 2 %, a to v souvislosti s námi očekávaným zlevněním energií pro konečné spotřebitele. Samotné načasování dlouho očekávaného výraznějšího zlevnění energií a jeho zachycení v cenových statistikách ČSÚ je však spojeno s velkou mírou nejistoty, říká Martin Gürtler.