Hlavní navigace

I vy byste měli klást na pohovoru dotazy. Víte, na co se ptát?

Sdílet

Pokud jdete jako uchazeč o zaměstnání na pracovní pohovor, vždy vám bude zaměstnavatel klást dotazy. I vy byste se ale zaměstnavatele měli zeptat na to, co vás zajímá. Správně zvolenými dotazy můžete nejen potvrdit svoje kvality, ale také zjistit, zda je pro vás nabízená pozice to pravé. Lidé se často stydí ptát. Bojí se, že za své otázky budou následně negativně hodnoceni. Obavy jsou ale zbytečné, personalisté naopak ocení, když se uchazeč zajímá o detaily. Samozřejmě by se dotazy neměly týkat pouze dovolené, zaměstnaneckých výhod nebo finančních nároků, říká Jitka Součková, marketingová manažerka personální agentury Grafton Recruitment,

Jedním z dotazů by měla být otázka na konkrétní náplň práce a cíle. Často se totiž stává, že inzerát na pracovní pozici vytváří HR oddělení, nikoliv budoucí nadřízený, a popis pracovních povinností se proto může od reality lišit. Pohovor je tedy ideální příležitostí, jak zjistit všechny detaily, a to včetně cílů, kterých byste měli v dané práci dosáhnout.

Dále se doporučuje zeptat na to, čím se lišili pracovníci, kteří tuto práci vykonávali opravdu skvěle, od těch ostatních. Personalisté nehledají kandidáty, kteří budou dělat práci průměrně, ale chtějí toho nejlepšího. Touto otázkou dáte najevo, že vám záleží na tom samém.

Ptejte se i na výzvy, které vás mohou čekat a jak bude vypadat váš typický pracovní den a týden. Od věci není ani otázka na to, jak dlouho pracoval na dané pozici váš předchůdce a proč odešel. Pokud se lidé na této pozici často střídají, může to být varovným signálem – na vině může být náročný šéf, nerealistická očekávání, špatné podmínky a podobně.

Zajímejte se i o firemní kulturu. Prostředí může být velmi formální se strukturovanou hierarchií nebo naopak uvolněnější. Každému vyhovuje něco jiného, a proto je dobré dopředu vědět, o jaký typ pracoviště jde.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 12. 2018 16:47

  Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.96.---

  Tyto bláboly se zde omílají již asi 30 let. Stále dokola. Obecné rady, připomínající tzv. asertivní chování, které také zažívalo svůj vrchol v 70. letech 20. století v anglosaském prostředí. Tyto články plnily média na západě zhruba od 70. let do počátku let 90. Po roce 1990 se přelily se zpožděním k nám. Všechny personální agentury jsou jen pro tahání peněz z uchazečů o zaměstnání. Takový umělý mezičlánek, něco jako realitní společnost. Nikdy vám neprozradí žádnou věc, co by již dávno člověk nevěděl. Opakují jen obecnosti, které nikomu nemohou pomoci. Potom je doplní reklamním fotem. Podobné agentury jsou v lepším případě plné absolventů stovek studijních oborů typu sociální komunikace, kulturní antropologie či sociální pedagogika (všechno jsou to umělé vytvořené obory bez hlubšího obsahu). V tom horším jsou plné středoškoláků, kteří jsou stejně jako ti první neuplatnitelní na trhu práce. Vždy by mělo platit, co uchazeč zná a umí. Zda se velmi dobře umí vyjadřovat v cizím jazyku, či jak zvládá dané řemeslo. Způsob líčení, či délka šatů jsou rady jako od věštkyně s kartami.

 • 11. 12. 2018 21:48

  thierry (neregistrovaný) ---.shinternet.ch

  Jak zvládá řemeslo, je snad na prvním místě (pokud se zrovna člověk neuchází o místo ve státní správě - čest vyjímkám). Souhlasím, že tohle všechno jsou tisíckrát omletý kydy. Ale co tam člověk má říct? Nekecat blbiny, nemachrovat ani nebýt přehnaně defenzivní, chcete li nějakej politicky korektní popis hrůzy z pohovoru. Prostě být naprosto průměrná osobnost co umí řemeslo. Realita je navíc daleko horší: já jsem místo dostal, protože jsem se naučil historii firmy od roku 1865... A na pohovoru ji odříkal. Ne. Nejsem historik a už vůbec ne kronikář. A je mi to srdečně jedno. Chtěli to slyšet, prosím. :)

 • 12. 12. 2018 12:57

  Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.97.---

  Souhlasím. Vždy má být na prvním místě odbornost. Doporučení jaké má například žena zvolit líčení, make up, šaty jsou jako z jiného světa. Předpokládám, že dospělý člověk dávno ví, jak se vhodně obléci, že má být čistý a ne mít hnůj za nehty či v ústní dutině. Takové články jsou zde uměle recyklované mnoho let a mnoho let budou. Bezobsažné fráze. Potřebné je psát o návratu k solidnímu školství, omezení stovek škol s velmi pochybnou úrovní a studijními obory. Důraz klást na jazykovou vybavenost, mnohem užší propojení teorie a praxe při výuce. Posílení učebních oborů a mnoho dalších nutných opatření.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).