Hlavní navigace

Jedete do zahraničí? I tam máte nárok na vyplácení důchodu

Sdílet

Výplata důchodů do zahraničí si za letošní první půlrok vyžádala náklady ve výši 1 miliardy a 135 milionů korun, uvádí Česká správa sociálního zabezpečení ve své zprávě (ČSSZ). Do zahraničí přitom ČSSZ posílá všechny druhy důchodů, tedy starobní, invalidní i pozůstalostní.

Pro ty, kteří trvale bydlí v cizině, se důchody platí na jejich tamní adresu nebo na osobní účet ať už je zřízen u banky v České republice nebo v zahraničí. Důchod je vyplácen 4× ročně vždy v březnu, červnu, září a prosinci a to zpětně za uplynulé tři měsíce. Výplata se provádí v měně daného státu nebo v jiné volně směnitelné měně prostřednictvím České národní banky nebo v korunách, pokud je výplata vedena na účet v Čechách.

Ve státech EU se důchody vyplácejí v souladu s jejími nařízeními, které mají vyloučit situaci, kdy osoba, která je pojištěna ve více státech, by nezískala v některém z nich potřebnou dobu pojištění. V takovém případě daný stát přihlíží i k dobám pojištění v ostatních členských státech a pojištění se pak sčítá. Pokud není místem pobytu členský stát EU, je pro výplatu důchodu důležité, zda má ČR se zahraniční zemí uzavřenou mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení. Úplný přehled mezinárodních smluv je na webu ČSSZ.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).