Hlavní navigace

Česká republika je dvanáctou nejlevnější zemí Evropy

Sdílet

Česká republika je dvanáctou nejlevnější zemí v Evropě. Informace, které uvedl Tomio Okamura z Asociace českých kanceláří a agentur, ukázal průzkum evropského statistického úřadu Eurostat v 37 evropských zemích, zaměřený na porovnání cen zboží a služeb. Zejména doprava a dále například alkoholické a tabákové výrobky jsou ve srovnání s ostatními státy pod evropským průměrem, oblečení je v tuzemsku naopak nadprůměrně drahé. Ohledně elektřiny, plynu a pohonných hmot se Česká republika blíží celoevropskému průměru.

Nejdražší zemí z celé Evropy je Dánsko, jehož ceny jsou o 41 % vyšší než je průměrná cenová úroveň. Na nejbližších dalších příčkách je Norsko, Švýcarsko a Irsko. Nejlevnějšími státy jsou naopak Makedonie, Bulharsko a Albánie.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 9. 2009 17:15

  A (neregistrovaný)
  Pokud ne, tak je to úplně o ničem-nemám pocit že by doprava v ČR byla nějak levná-např. cena benzínu je srovnatelná, kolikrát i dražsí než v okolních zemích. Pokud se ale průzkum nedělal v přepočtu na průměrnou mzdu, tak je absolutně nic nevypovydající-myslím si, že pokud by byl prováděn v přepočtu na výši platu, tak bychom byli jedni z nejdražších zemí....
 • 6. 9. 2009 12:29

  Obyvatel (neregistrovaný)
  Samozrejme ze je to naprosto nesmyslna statistika. V CR je totiz predrazene naprosto vse. To ze je doprava "levnejsi" jen odrazi jeji kvalitu.
 • 6. 9. 2009 12:38

  Obyvatel (neregistrovaný)
  Mozna by se nektera ze soukromych televizi (Barrandov, Public ...) mohla pustit do projektu "Jak se zije v ..." a projet jednotlive zeme EU. Nejde o to porovnat nejake vylhane statistiky, ale ukazat zcela bezne veci a situace. Jak vypadaji vlaky, autobusy, silnice. Jak se chova personal v restauraci, jak se jedna na urade, jak se komunikuje s policii. Jak kvalitni potraviny se prodavaji atd ... Ukazalo by se totiz, ze ten propad mezi CR a vyspelymi zememi neni jen v mizernych platech a mnohdy nadevropskych cenach, ale ze je to daleko horsi ...
 • 7. 9. 2009 9:09

  anonymní
  Z čeho statistika vycházela? Z přepočtené ceny zboží, služeb na €? Ano, v něčem jsme levnější. Pokud to ale přepočteme na platy (koupěschopnost), jsme již zcela někde jinde. A je zarážející, že i přes vyšší mzdy v cizině dokáží řadu zboží či služeb prodávat levněji - např. bankovní poplatky, tuhle zase prosákla informace o českém drahém telefonování ... Soused tahá z Německa stavebniny, zvláště dřevo - a nedivil bych se, kdyby to dřevo bylo dovezeno za surova z ČR - pamatujete se, jak komunisti byli odsuzováni za to, že se vyváželo surové dřevo, bez jakéhokoliv zpracování a tím i zhodnocení, hlavně že byly aspoň nějaké devizové prostředky, a zpátky jsme vozili rozemleté dřevo pospojované jedy - dřevotřísku. A v tom Německu si i váží zákazníků - pokud něco nemají a je to např. v akci, vezmou si na vás kontakt, až se zboží přiveze /zpravidla do týdne/, informují vás a prodají vám jej za akční cenu.
  Je třeba "šokující" číst statistiku o cenách benzinu. Chudákům Němcům vychází na 35 CZK za litr, Němci se tam bouří a kdo může, jede tankovat do Čech. Ale kolik práce spotřebuje Němec na nákup 1 litru tam u nich a kolik Čech u nás na nákup 1 litru za "senzačních, pouhých" 29 CZK?
  Jinak souhlas s Obyvatelem.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).