Hlavní navigace

I přes solidní ekonomický růst stát počítá s deficitem rozpočtu pro letošní a příští rok

Sdílet

Veřejný dluh v úvodu roku prudce narostl. Podle informací Českého statistického úřadu vzrostl v prvním kvartále veřejný dluh ČR ve srovnání s koncem roku skoro o 170 mld. Kč. Zhoršil se také poměr dluhu k HDP, který dosáhl téměř 40 %.

Na první pohled je to docela negativní zpráva, navíc kontrastující s přebytkem státního rozpočtu ve stejném období. Na druhý pohled však za těmito čísly nemusíme hledat nic tragického, myslí si Petr Dufek, analytik z ČSOB, podle kterého je výsledek způsoben tím, že se Ministerstvo financí předzásobovalo likviditou, když jen v tomto období prodalo dluhopisy za necelých 105 mld. Kč. Využilo velmi příznivých podmínek na trhu v době, kdy ještě probíhaly masívní devizové intervence, a zahraniční investoři byli lační po tuzemských papírech. A to až tak, že bez ohledu na výnos skoupili skoro polovinu všech existujících státních dluhopisů, vysvětlil analytik.

Růst dluhu byl podle něj nejspíše jen dočasný. V dalších čtvrtletích bychom se měli dočkat opět jeho korekce směrem dolů. A to hlavně proto, že ministerstvo jednorázově vyplatí z takto vytvořených rezerv dluhopisy, které jsou splatné v letošním roce. Dufek dále předpokládá, že by měla ve druhém pololetí polevit emisní aktivita ministerstva, takže prostor pro růst dluhu by se měl zmenšit.

Co lze podle ekonoma na druhou stranu považovat za negativní je fakt, že i přes solidní ekonomický růst stát počítá s deficitem (a tedy žitím na dluh), a to nejenom pro letošní, ale i pro příští rok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).