Hlavní navigace

Hypotéky zůstávají levné. Odraz sazeb ode dna se zatím nekoná

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 11. 2015

Sazby hypotečních úvěrů zůstávají stále u dna. V říjnu se průměrná úroková sazba zvýšila jen o 0,01 p.b. na 2,12 %.  Informace vyplývají z údajů Fincentra Hypoindexu, jehož ukazatel dosáhl nejnižší hodnoty letos v červnu a květnu, kdy se ustálil na 2,05 %. 

Úrokové sazby hypotečních úvěrů již třetí měsíc stagnovaly. Vykázaná změna říjnové hodnoty Fincentrum Hypoindexu je důsledkem pohybu průměrných sazeb na hranici zaokrouhlení. Proti září se průměrné sazby změnily jen o tři tisíciny procentního bodu, na což navíc měla vyšší vliv změna objemů u jednotlivých bank než pohyb jimi vykázaných sazeb, vysvětlil vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Podle údajů Hypoindexu se v říjnu sjednalo 8519 hypoték za 15,9 mld. Kč, což je v oba směrech téměř stejný výsledek jako v září. Zvyšuje se ale průměrná výše hypoték (v říjnu 1,87 mil. Kč), což může souviset s tím, že začíná docházet k růstu cen nemovitostí. Podle Rajdla by proto lidé, kteří shánějí nové bydlení, neměli příliš otálet.

Úrokové sazby by se ale nijak dramaticky zatím zvyšovat neměly. V globální ekonomice se nyní opět kumulují faktory, které se deflačně projevují i v České republice. Patří mezi ně zejména nízké ceny ropy na světových trzích a související zlevnění pohonných hmot. Dalším takovým faktorem je ekonomický útlum Číny, podobně jako nedávný návrat deflace do eurozóny, informoval Lukáš Kovanda, hlavní ekonom skupiny Roklen, který rovněž poukázal na míru inflace v ČR, která je pod úrovní prognózy centrální banky a proto dochází k dalšímu posunu ukončení intervenčního režimu, v jehož rámci oslabuje korunu a to na přelom 2016 a 2017.

Roste navíc pravděpodobnost, že Evropská centrální banka dále uvolní měnové podmínky rozšířením svého programu odkupu aktiv a právě uvolněné měnové podmínky, jak v ČR, tak v eurozóně, přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u tuzemských hypoték na historicky nízké úrovně, vysvětlil Kovanda, podle kterého z tohoto důvodu nelze v nejbližších měsících očekávat tlak na růst úrokových sazeb.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).