Hlavní navigace

Hypotéky zlevňují, ale Češi už nemají zájem

Sdílet

Hypotéky v České republice opět zlevňují. V říjnu 2019 činila průměrná sazby hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex 2,36 %. To představuje propad o 0,11 % ze zářijové úrovně. Levnější byly hypotéky naposledy v lednu 2018. letos od srpna od října pak průměrná sazba hypoték klesla o celou čtvrtinu procentního bodu, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CZECH FUND.

Banky si navíc často sahají do svého zisku, aby mohly hypotéky zlevnit. Česká národní banka totiž stále drží své základní sazby neměnné a tržní úrokové sazby naopak narůstají. Přesto je to pro ně nyní stále ještě preferovaná možnost. Přetahují se totiž o klienta na trhu hypotečních produktů, které patří z hlediska bank k nejatraktivnějším. Klientů ubývá, dodává Lukáš Kovanda.

Češi se totiž stále více zdráhají nakupovat nemovitosti, neboť na ně prostě buď jednoduše už nemají, nebo se obávají toho, že by v případě splasknutí hypoteční bubliny měli problém se splácením. Banky se jim tedy snaží nabídku co nejvíce zatraktivnit. Nejen zmíněným snižováním hypoteční sazby, ale v některých případech také třeba zaváděním takzvaných „hypoték na celý život“, se čtyřicetiletou dobou splácení. Tyto čtyřicetileté hypotéky, které umožňují ponížit výši měsíční splátky i v porovnání se třicetiletými hypotékami, lze v některých případech splácet až do 75 let věku, tedy do poměrně již pokročilého penzijního věku.

To se nezamlouvá České národní bance, která takové půjčování považuje za příliš rizikové. Banky ovšem tímto svým krokem částečně reagují na jinou regulaci ČNB, kterou loni bylo zavedení přísnějších pravidel pro poskytování hypoték. I tato přísnější pravidla se promítají v letošním ochabnutí zájmu o hypotéky a snaze českých bank svoji nabídku potenciální klientele „osladit“, byť i na hraně toho, co ještě ČNB toleruje, uzavírá Lukáš Kovanda.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).