Hlavní navigace

Hypotéky dál zlevňují, průměrná sazba se dostala pod 2 %

Sdílet

Veronika Němcová 16. 12. 2020

Zlevňování hypoték a masivní zájem o ně dál pokračuje.

Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v listopadu sestoupila o další čtyři bazické body na 1,98 procenta, a dostala se tak opět pod hranici dvou procent, kde byla naposledy v březnu 2017. Průměrná úroková sazba klesá už osmý měsíc v řadě.

Objem hypoték poskytnutých za listopad se s hodnotou 26,917 miliard korun stal po listopadu 2016 druhým nejúspěšnějším měsícem za dobu zveřejňování Fincentrum Hypoindexu.

Počet poskytnutých hypoték oproti říjnu letošního roku vzrostl o 523 na 9 323. Meziročně poskytly banky o více než dva tisíce hypoték více. Ve srovnání s rekordním listopadem 2016, kdy banky poskytly 14 386 hypoték, ale letošní listopad co do počtu zaostává. Potvrzuje se tak, že ceny nemovitostí nijak masivně neklesají.

Vývoj průměrné úrokové sazby v listopadu 2020 (16.12.2020).
Autor: Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Vývoj průměrné úrokové sazby v listopadu 2020 (16.12.2020).

„Stále rostoucí ceny nemovitostí na českém trhu se promítají i do navyšující se průměrné výše hypotéky, která už dosahuje 2 887 178 korun,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.  Průměrná výše hypotéky se poprvé přehoupla přes hranici 2,5 milionu korun přesně před rokem a od té doby již vzrostla o téměř 382 tisíc korun.

Česká národní banka nechala v listopadu úrokové sazby beze změny a čeká se, že s nimi nebude hýbat ani na čtvrtečním zasedání 17. prosince. Banky už přesto nezlevňují tak rychle jako v uplynulých měsících.

Důvodem je především cena, za kterou si banky opatřují peníze na další půjčování na mezibankovním trhu. A právě cena peněz na mezibankovním trhu začala během listopadu rychle růst. To ale ještě nemusí znamenat, že hypotéky začnou ihned zdražovat. Konkurence na hypotečním trhu je totiž velmi silná a nejistota spojená s koronavirovou krizí stále trvá. Hypoteční sazby by se tak v nejbližší době mohly spíše stabilizovat na současné úrovni, řekl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).