Hlavní navigace

Hypotéky dál zlevňují. Nejvíce ty 100%

Sdílet

Gabriela Hájková 4. 12. 2014

Listopad přinesl další snížení sazeb hypoték. Zlevnila je Hypoteční banka, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Expobank a Oberbank. Cenové změny se týkaly fixních i variabilních sazeb a v obou případech došlo k dalšímu posunu absolutních minim. 

Souhrnný Index GOFI 70 (pro 70% hypotéky) společnosti Golem Finance klesl na 2,43 %. V případě 2milionové hypotéky s 20letou splatností to znamená úsporu na měsíční splátce ve výši 682 Kč. Zatímco loni klient zaplatil 11 212 Kč, letos je to jen 10 530 Kč.

Nejvíce ale zlevnily 100% hypotéky. GOFI 100 oproti říjnu klesl o 9 setin procenta a meziročně o 0,8 %. Jeho aktuální hodnota činí 3,51 %. Před pěti lety to přitom bylo 6,36 %. 

Centrální banka však nyní uvažuje o regulaci 100% hypoték a o snížení maximální hranice LTV.

V evropském měřítku se nejedná o nic výjimečného. V řadě zemí je zastropování LTV aplikováno buď formou regulace, nebo výrazně zpřísněnými podmínkami na straně bank. Jako příklad můžeme uvést Francii, Velkou Británii, kde je standardním limitem 90 % LTV, ve Švýcarsku dokonce jen 80% LTV, uvádí zpráva společnosti Golem Finance. 

Pokud by ČNB snížila maximální strop financovatelnosti nemovitostí hypotékou pod 100 %, museli by lidé jedině kombinovat pro 100% financování více produktů, například hypotéku a stavební spoření. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).