Hlavní navigace

Horníci možná půjdou do důchodu dříve

Sdílet

Arsen Lazarevič 13. 3. 2015

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová navrhuje, aby horníci měli nižší věk odchodu do důchodu: Stát si musí vážit zaměstnanců, jako jsou horníci, kteří celý život pracovali v těžkých a nebezpečných podmínkách. Ne jim znepříjemňovat život. Díky často podlomenému zdraví z této náročné práce, nemají příliš šancí najít si jiné pracovní uplatnění. Proto bychom jim měli zajistit důstojný odchod do důchodu, uvedla ministryně Marksová.

Na dřívější odchod do důchodu se také těší hornické firmy, které budou moci flexibilněji nahrazovat starší zaměstnance za mladší. „Možnost dřívějších odchodů do důchodu u horníků, kteří by splnili příslušné parametry, je pro nás velice důležitá a oceňujeme konstruktivní jednání s paní ministryní a jejím týmem. Pevně věříme, že změna nařízení ve vládě projde. Postoje politiků, s nimiž jsme v minulých týdnech jednali, nás k tomuto optimismu opravňují,“ uvedla finanční ředitelka OKD Jarmila Ivánková. Čtěte také: Koupí OKD může vláda udělat další fatální chybu za peníze daňových poplatníků (NÁZOR)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 3. 2015 5:58

    J, Novák

    Že by se zase chystalo zavedení důchodových kategorií? Ale to přeci bylo někdy v roce 1992 zrušeno, protože to naprosto neoprávněně zvýhodňovalo některé profese před ostatními. K těm horníkům: Jsem přesvědčen, že tohle jsou jen tlaky ze strany zaměstnavatelů, protože v okamžiku, kdy se zaměstnance zbaví tím, že ho pošle do důchodu, je další starost o člověka už na státu. A o to jde. Zaměstnavatelé ušetří náklady, stát bude platit více za ně. Zaměstnavatelé naberou nové zaměstnance, nejspíše pak z Polska, protože nový dorost v ČR není a mladých lidí, kteří by se nebáli jít do uhelny, v ČR také moc není, protože tento národ se stává čím dál tím připo.ranějším i ve vztahu k práci.
    Jen jen zvědav, která další profese si prosadí snížení důchodového věku. Jo, každá schválená výjimka otevírá možnosti k protlačení další výjimky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).