Hlavní navigace

Hanák: Zvýšení minimální mzdy o 700 Kč? Hrozí propouštění

Sdílet

Arsen Lazarevič 5. 9. 2014

Vláda na jednání tripartity jedná od dalším navýšení minimální mzdy o 700 Kč na 9200 Kč. S navýšením však silně nesouhlasí zaměstnavatelé: Jasné stanovisko zaměstnavatelů a podnikatelů je ne. Nevidím důvod, proč bychom měli o 700 korun meziročně zvedat minimální mzdu. Nebudeme se podílet na politických handlech, aby někdo měnil eurokomisařku za 200 korun v minimální mzdě. To ani náhodou. To není sociální dialog, řekl po jednání tripartity prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Podle Hanáka bude mít řada oborů s přidáním 700 korun problém, některé budou muset propouštět. Jedná se především o kožedělné, textilní či dřevařské firmy.  Zaměstnavatele by navýšení minimální mzdy mělo stát celkem 1,3 miliardy navíc.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 9. 2014 9:55

  Intri (neregistrovaný) 62.129.51.---

  Tak schválně... K 1.1.2014 bylo v ČR dohromady 357 704 firem, nepočítám fyzické osoby. Předpokládám, že 1.3 miiardy je náklad za rok. Kdybych počítal opravdu pouze firmy, průměrně je to vyjde na necelých 3700 Kč ročně. Takže ano, musí se nutně propouštět, aby si podnikatelé nemuseli odpustit jeden oběd v luxusní restauraci za rok... A i kdyby to byl měsíční náklad (což mi přijde mnohem pravděpodobnější), tak to holt není 3700 Kč ročně, ale měsíčně.

  Co je toto za podělaný systém, to mi opravdu hlava nebere. Nikdo mi nenakecá, že si to zaměstnavatelé nemůžou dovolit. Jen je holt potřeba nebýt chamtivý a nenechat si pro korunu koleno vrtat.

 • 10. 9. 2014 9:35

  Jack

  Je to Český neoliberalistický ekonomismus, hlásající zlaté pravidlo maximalizace zisku.
  Ovšem jaksi zapomíná na omezené zdroje.
  Ale nesmíte se ničemu divit, když tyto "moudra" vtloukají do hlavy všem vysokoškolákům.
  Je načase, aby se vrátilo pojmenování politická ekonomie, protože ze současných ekonomistů ideologie "kapitalismu bez hranic" přímo tryská.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).