Hlavní navigace

GSFT uzavřel dohodu s okolními státy o výplatě náhrad klientům při krachu banky

Sdílet

Garanční systém finančního trhu navázal spolupráci se třemi sousedními státy, a to se Slovenskem, Rakouskem a Polskem. Uzavřel s nimi také dohodu o řešení situace, když zkrachuje některá z bank, která má v sousední zemi své pobočky.

Aktuálně si v České republice můžete uložit peníze ve 23 pobočkách zahraničních bank, které mají sídlo v některé ze zemí EU. Stejně tak platí, že některé pobočky českých bank operují v zahraničí, například na Slovensku. Ze zákona pak máte vklady v těchto pobočkách rovněž pojištěné bez ohledu na hranice mezi státy.

Kromě toho mohou jednotlivé státy, které mezi sebou mají vztah tzv. „domovské“ a „hostitelské“ pozice, multilaterální dohodu dále doplnit o dohodu dvoustrannou (tzv. bilaterální specifikace), která průběh výplaty náhrady vkladů ještě zpřesňuje. My jsme aktuálně takové bilaterální specifikace uzavřeli se Slovenskem, Rakouskem a Polskem, vysvětluje Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Garančního systému.

Co to znamená v praxi? Pokud dojde ke krachu nějaké banky se sídlem v zahraničí, například v Rakousku, a tato banka bude mít v České republice své pobočky, tak se o výplatu náhrad vkladů v ČR na náklady rakouského systému pojištění vkladu postará Garanční systém finančního trhu. Výplata bude probíhat na českém území a potřebné písemné náležitosti budou v češtině, doplňuje Renáta Kadlecová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).