Hlavní navigace

Globální ekonomika v praxi: Zprávy z Číny a USA zdražují Čechům benzín

Sdílet

Jiří Hovorka 9. 3. 2010

V minulém týdnu došlo ke zdražení pohonných hmot v řádech desítek haléřů. Podle údajů kartové společnosti CCS byla v pondělí průměrná cena benzinu oproti minulému týdnu o 36 haléřů dražší (30,81 Kč/litr), nafta zdražila o 26 haléřů na průměrných 29,22 Kč/litr. Cena LPG pokračuje v plynulém růstu, rychlost však v minulém týdnu povolila. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla v minulém týdnu cena litru LPG o 4 haléře na 14,65 Kč.

V tomto týdnu by cena pohonných hmot měla, v reakci na rostoucí cenu ropy na světových trzích, i nadále růst. V uplynulém týdnu cena barelu ropy ve srovnání s předcházejícím týdnem vzrostla zhruba o dolar. Během pátečního obchodování vystoupila severomořská ropa Brent až na hodnotu nad 80 dolarů za barel a dostala se tak ke svému dvouměsíčnímu maximu, říká analytik společnosti PETROLmedia Michal Roškanin. Příčiny růstu cenu ropy spatřuje v oživení amerického pracovního trhu a zpráv z Číny. Čínští představitelé dali najevo, že dosavadní stimulační opatření na podporu ekonomiky zatím neukončí.

Jestliže cena ropy bude nadále stoupat, můžeme se podle Roškanina dočkat v tomto roce ataku cen pohonných hmot na hranici 40 Kč. V případě, že by se ceny ropy dostaly na maxima z roku 2008 v současné době, vlivem vyššího zdanění paliv by se ceny pohonných hmot mohly přiblížit až k hranici 40 koruny za litr.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).