Hlavní navigace

Font QUANT řízený robotem připsal čisté zhodnocení +11,24 %

20. 1. 2021

Sdílet

Čisté zhodnocení +11,24 % připíše investorům za rok 2020 Konzervativní fond QUANT (ISIN CZ0008042199). Ten je řízený v podstatě robotem, přesněji algoritmem Pavla Kohouta. Investoři tak ve fondu od jeho založení dosáhli výnosu +6,60 % p.a. při nízké hladině rizika. Ke konci roku překročil majetek fondu 624 mil. korun.

QUANT je fondem kvalifikovaných investorů. Jeho strategie je konzervativní, jejím cílem je především uchovat hodnotu majetku investorů. Cílové zhodnocení 5 % za rok reflektuje primární cíl překonat inflaci a uchovat hodnotu peněz investorů.

QUANT je jako jeden z mála fondů v České republice zcela řízen algoritmem. Jeho výkonnost ani složení portfolia tedy neovlivňují emoce portfolio manažerů a analytiků. Navíc jsou minimalizovány náklady na správu fondu, neutrácíme peníze investorů za tým analytiků a portfolio manažerů, uvedl Lukáš Foral, předseda správní rady fondu QUANT. Zakladateli fondu jsou Pavel Kohout a Aleš Michl.

V rámci fondu jsou peníze klientů investovány buď do ETF (veřejně obchodovaných fondů) na americkém indexu Standard&Poors 500, nebo jsou konzervativně uloženy v pevně úročených nástrojích. O vzájemném poměru instrumentů rozhoduje unikátní algoritmus Pavla Kohouta. Fond je korunový, tedy je zajištěn proti nepříznivému vývoji kurzu CZK a USD.

Pokud jsou akcie předražené, drží algoritmus větší podíl hotovosti, s poklesem ceny pak jejich podíl v portfoliu zvyšuje. Díky tomuto mechanismu fond lépe udržuje hodnotu peněz klientů. To dokládá i koronavirová krize v prvním pololetí 2020: fond QUANT během volatilního období méně klesnul a rychleji se vzpamatoval, než index S&P 500, uvedl k algoritmu Pavel Kohout.

Poplatek za správu se pohybuje podle výši investice od 0,5 do 1 % za rok. Celkové náklady fondu TER jsou 1,46 %.

Algoritmus od Pavla Kohouta je založen na porovnávání množství peněz v americké ekonomice s cenami akcií v USA. Podle těchto údajů algoritmus určí míru nadhodnocení nebo podhodnocení akcií. S přihlédnutím k potvrzujícím indikátorům pak rozhodne o tom, kolik procent portfolia mají tvořit ETF na americké akciové indexy. Poslední signál k úpravě portfolia fondu QUANT vyslal algoritmus na začátku dubna, kdy se zvýšil poměr akcií ze 70 na 75 %. Zbylých 25 % majetku je uloženo v pevně úročených instrumentech.

Algoritmy již dnes v USA realizují téměř tři čtvrtiny všech obchodů s akciemi a stále častěji se prosazuji v investicích do venture kapitálových fondů. Je prokázáno, že fondy řízené algoritmem jsou výkonnější, než fondy řízené lidmi, a to především v krizových dobách. Několik dekád akciového obchodování jasně ukazuje, že algoritmy budou hrát stále významnější roli a časem možná zcela vytlačí lidské portfolio manažery, popsal Lukáš Foral.

Investiční fond QUANT spadá pod společnost Robot Asset Management SICAV. Podíl 65 % na akciích společnosti drží prostřednictvím společnosti Duck Sauce Petr Stuchlík,. bylý podíl drží Svěřenský fond MMXXV Fund Management s.r.o., do kterého vložil jeden ze zakladatelů fondu Aleš Michl svůj majetek poté, co byl v listopadu 2018 jmenován členem bankovní rady České národní banky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).