Hlavní navigace

Firmy z některých zemí své závazky hradí pozdě nebo vůbec. Na koho si dát pozor?

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 5. 2013

Až třetina českých firem hradí faktury po splatnosti. Průměrně čeští podnikatelé platí své závazky do 45 dnů. Podle srovnání s ní ale nemají problémy jen tuzemští podnikatelé. S pozdní platbou by čeští vývozci měli počítat u poloviny firem z Velké Británie, u 34 % firem z Polska nebo u 30 % našich slovenských sousedů.

Platební morálka v Česku se podle zpráva advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři řadí k nejhorším v Evropě. Nejhůře je na tom zadlužené Řecko, kde je průměrná splatnost faktur 90 dní.

Pokud vyvážíte, dejte pozor také na obchody s rumunskými firmami. Podle srovnání je až 10 % pohledávek v Rumunsku nevymahatelných. Obecně platí, že procento úspěšnosti se výrazně zvyšuje, pokud věřitel přistoupí k vymáhání rychle, nejlépe do tří měsíců po splatnosti. Za tímto časovým horizontem úspěšnost vymáhání dluhu výrazně klesá, uvedl Milan Jelínek z advokátní kanceláře s tím, že přístup k pohledávkám napříč Evropskou unií se výrazně liší. Nadprůměrná délka splátek se týká především jižních zemí. Naopak podnikatelé z Finska či Norska své závazky hradí ve lhůtách splatnosti, vysvětlil.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).