Hlavní navigace

Firmám zůstane na přihlášení či odhlášení zaměstnance k ČSSZ 8 dní

Sdílet

Lenka Kašparová 29. 5. 2020

Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na zkrácení doby, kterou mají firmy na zaslání přihlášky či odhlášky zaměstnance České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) z 8 dní na 1, neprošel. Ministerstvo po vypjaté diskuzi, kterou plánované zkrácení doby provázelo, rozhodlo předložit poslanecké sněmovně návrh, který počítá s původní osmidenní lhůtou.

Jeden pracovní den je lhůta, která je ve většině případů nesplnitelná. Jde o další návrh z dílny MPSV, zcela nedotčený firemní praxí, hodnotí původní návrh Pavla Břečková, místopředsedkyně představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Podle ní není možné splnit zkrácenou jednodenní lhůtu například tehdy, když je mzdová evidence zpracovávaná externě a účetní do firmy dochází jednou či dvakrát týdně. To je běžná praxe nejen u malých a středních firem, ale i ve větších firmách.

U malých firem může dojít k tomu, že účetní onemocní, má ošetřování člena rodiny, čerpá řádnou dovolenou a podobně. Úprava de facto vyžaduje, aby mzdová účetní fungovala on line 365 dnů v roce. U větších a velkých firem pak může být problém i to, že procesy přijímání zaměstnanců (včetně software) jsou nastaveny tak, že počítají se současnou lhůtou osmi dnů, domnívá se Jiří Nesrovnal, člen prezídia Komory daňových poradců.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).