Hlavní navigace

Firma Český telefonní seznam klame nabídkou, co vypadá jako faktura za služby

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 11. 2017

Česká obchodní inspekce (ČOI) upozornila na nárůst stížností na společnost Český telefonní seznam, s.r.o. Ta zasílá spotřebitelům a podnikatelům nabídku, která ale vyvolává dojem, že se jedná o fakturu týkající se zveřejnění telefonního čísla v klasickém telefonním seznamu. Někteří obeslaní tak ve strachu před vznikem dluhů raději domnělou fakturu zaplatí.

Zasláním této nevyžádané nabídky na uzavření smlouvy vypadající jako faktura došlo k porušení § 4 odst. 3 zákona o ochraně spotřebitele, tedy užití nekalé obchodní praktiky. Česká obchodní inspekce následně pravomocně uložila dvě pokuty, první ve výši 100 000 Kč a druhou ve výši 120 000 Kč, uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.


Autor: Česká obchodní inspekce

Nabídka, která se ale tváří jako vystavená faktura k proplacení

V drtivé většině na ČOI tyto stížnosti zasílají podnikatelé, které společnost Český telefonní seznam oslovila a kteří už třeba dokonce částku zaplatili. Jejich podněty ale není ČOI oprávněna řešit, protože zákon o ochraně spotřebitele se vztahuje výhradně na vztahy mezi spotřebitelem s podnikatelem, nikoli na vztahy mezi dvěma podnikateli. A na to pravděpodobně tato společnost, která nabídky rozesílá jako Firma Český telefonní seznam, s.r.o., IČ 28291310, ale také firma Telefonní seznam České republiky a Slovenska, s.r.o., IČ 04136268), spoléhá. Podnikatelé se tak mohou proti takovému jednání bránit jen soudně.

Pokud by podobná nabídka přišla spotřebitelům, může tento podnět inspekce naopak řešit. V minulosti už na jejich základě uložila dvě pokuty. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).