Hlavní navigace

Fio banka zvyšuje úroky u spoření. I tak zůstává daleko pod úrovní ČNB

20. 9. 2018

Sdílet

peníze, finance, úspory, spoření Autor: Depositphotos

Fio banka zvýšila o 0,1 procentního bodu úrokové sazby u spořicího účtu a termínovaných vkladů. Reaguje tak na rostoucí úrokové sazby na trhu.

Spořicí účet tak nově zhodnocuje vklady sazbou 0,25 procenta. U termínovaných vkladů nabízí banka nově nejvíce 0,6 procenta u vkladu na pět let. Při fixaci například na dva roky dává nově úrok 0,35 procenta.

„Úrokové sazby se dlouhou dobu nehýbaly nebo šly spíš směrem dolů. Jsme rádi, že je opět můžeme nechat růst a nabídnout našim klientům výhodnější úročení, zvlášť když maximální výši vkladu nijak neomezujeme,“ říká Jan Bláha, obchodní ředitel Fio banky.

Připomeňme, že Česká národní banka v posledních měsících pravidelně zvyšuje své úrokové sazby a repo sazba, ze kterou si komerční banky „odkládají“ peníze v ČNB, je momentálně na 1,25 procenta. Již za týden může navíc velmi pravděpodobně o dalšího čtvrtprocentního bodu vyrůst. Banky tento růst sazeb na svých spořicích produktech zohledňují obecně jen velmi pomalu.

Od bank slyšíme, že víc peněz nepotřebují. Když mají víc vkladů, než kolik rozpůjčují (což je u velkých ústavů setrvalý stav), nemají přece důvod lákat nové střadatele. Vtip je ale v tom, že v bankách „přebytečné“ peníze neleží, ty od nich stahuje centrální banka. Za to bankám platí úrok, tzv. repo sazbu. ČNB to dělat musí, jinak by její měnová politika nefungovala, píše k tomu Luděk Vainert, komentátor Hospodářských novin.

Nejvyšší úrok na spořicím účtu bez podmínek momentálně nabízí Banka CREDITAS. Základní úrok je na 0,8 procentech a platí na vklady do 800 tisíc korun. Případné vklady nad tuto částku banka úročí vyšším úrokem 1,1 procenta (vztahuje se jen na část vkladu nad 800 tisíc).

Na závěr připomeňme, že inflace se pohybuje nad hranicí dvou procent (naposledy v srpnu 2,5 procenta v meziročním srovnání), takže peníze na spořicích účtech reálně přicházejí o hodnotu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).