Hlavní navigace

Finanční správa nabízí možnost odkladu platby daně. Musíte podat žádost a zdůvodnit ji

Sdílet

Veronika Němcová 6. 10. 2020

Pokud máte finanční problémy, můžete požádat o odložení platby daně, popřípadě její rozložení na splátky. V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu na to upozorňuje finanční správa. Musíte o to požádat a zdůvodnit, proč o odklad nebo rozložení poplatník žádá.

Žádost je možné podat zdarma až do 31. 12. 2020. Instrukce pro vyplnění a její vzor najdete na webu finanční správy.

„Žádost je potřeba pečlivě odůvodnit, přiložit veškeré relevantní podklady. Obsahovat by měla i informaci, v jak vysokých splátkách a v jakých lhůtách může poplatník daň uhradit,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

V žádosti je nutné uvést a doložit některý ze zákonných důvodů, pro které může finanční úřad posečkání povolit, například pokud byly obtíže při úhradě daně prokazatelně způsobeny výskytem koronaviru. Finančnímu úřadu mohou být důvody žádosti doloženy všemi doklady, kterými se prokáže vliv výskytu koronaviru na vaši ekonomickou situaci a potíže s úhradou daně, například vliv mimořádných opatření, nemoci či nutné péče o člena domácnosti.

Pro doložení negativních dopadů v podnikatelské činnosti se může jednat například o seznam stornovaných zájezdů, letenek, vstupenek, akcí a související korespondence, porovnání výše obsazenosti či tržeb vůči předchozímu období, prokázání výpadku výroby pro překážky související s mimořádnými opatřeními na straně dodavatele apodobně, doplňuje finanční správa.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).