Hlavní navigace

Finanční správa dostala přes prsty. Podle soudu nemůže sama určit formát elektronického podání

Sdílet

Jiří Hovorka 10. 1. 2018

Finanční správa nesmí svévolně určovat formát elektronického podání. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS), který řešil kasační stížnost Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj na předchozí rozsudek Krajského soudu v Ostravě. NSS ale rozhodnutí Krajského soudu potvrdil.

Celý spor se vedl o to, jestli finanční správa má právo vyžadovat například daňové přiznání při elektronickém podání pouze ve formátu XML, což doposud dělala. Jinou podobu neuznává a daňové přiznání pak bere, jako by ho dotyčný vůbec nepodal, upozorňují Hospodářské noviny, které na čerstvý rozsudek upozornily.

Není možné, aby úředník určil, že elektronicky lze podat přiznání pouze v jednom formátu a daňová správa to oznámila někde na webu. Jde o pravidlo, které má dopad na všechny poplatníky a musí ho stanovit vyhláška ministerstva financí, citují noviny soudce NSS Karla Šimku.

V případu šlo o spor finančního úřadu s opavskou firmou Punktum, která se zaměřuje na daňové poradenství a v roce 2012 poslala přiznání k DPH přes datovou schránku ve formátu PDF. Finanční úřad v Opavě prohlásil toto podání za neúčinné a trval na tom, že buď ho dostane na papíře, nebo elektronicky ve formátu XML, ačkoli všechny údaje v něm byly jasné a čitelné.

Generální finanční ředitelství rozsudek NSS analyzuje. Michaela Hošťálková z tiskového oddělení Hospodářským novinám řekla, že od září 2016 platí již jiná právní úprava. Ta současná říká, že podání, u kterého je povinnost učinit jej elektronicky a které není učiněno datovou zprávou ve formátu nebo struktuře zveřejněné správcem daně, je neúčinné, uvádí Hošťálková. Podle listu ale NSS napadl právě tuto praxi, kdy si finanční správa svévolně stanoví formát a strukturu elektronických přiznání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 1. 2018 15:56

    Rozjívený občan (neregistrovaný) ---.cust.selfnet.cz

    To je všechno na prd. Chtělo by to vyčíslit ztráty daňových poplatníků včetně penále, které jim byly uděleny a požadovat o proplacení konkrétní osoby, které si takové svévolná nařízení, nemající oporu v zákoně, cucají z prstu. Žádný takový, že to zaplatí stát z kapes nás všech. Daňový poplatník, když udělá chybu, musí taky solit. Zkrátka zavést to co prosazuje Okamura. Adresnou a finanční zodpovědnost státních zaměstnanců. A to včetně policie, státních zástupců a také soudů všech úrovní. Kmáni musí platit a ještě na ně posílájí soukromé exekutory a šlechta z toho má prdel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).