Hlavní navigace

Finanční gramotnost Čechů se za posledních 9 let téměř nezměnila

Sdílet

Arsen Lazarevič 6. 3. 2015

Finanční gramotnost se podle průzkumu České bankovní asociace u Čechů a Slováků za posledních 9 let téměř vůbec nezměnila. Některé ukazatele jako RPSN, debetní a kreditní karta jsou pro velkou část národa stále neznámou. Důsledkem je tak předlužení obyvatelstva, exekuce nebo nevytváření finančních rezerv na stáří. 

Při srovnání výsledků dvou průzkumů realizovaných s odstupem devíti let, které se zabývaly úrovní finanční gramotnosti, jsme zaznamenali jen velmi mírné zlepšení. V roce 2006 činil Index finanční gramotnosti české populace v průměru 66 bodů, letos v únoru jsme dospěli k hodnotě 71 bodů,“ říká Jana Hamanová, ředitelka výzkumu agentury SC&C, která průzkum realizovala. 

Čísla z průzkumu podle České bankovní asociace naznačují, že značná část lidí nemění své špatné finanční návyky a nedoplňuje si finanční znalosti. Tento stav je o to horší, že je v dnešní době finanční trh plný lákavých nabídek snadných půjček od predátorských poskytovatelů úvěrů. Dochází tak ke zvyšování rizika, že lidé snáze podlehnou relativně snadno dostupným finančním nabídkám, které jsou pro ně v konečném důsledku velmi nevýhodné až likvidační, doplňuje Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).