Hlavní navigace

Kolik v průměru ušetří měsíčně česká domácnost?

Sdílet

Arsen Lazarevič 6. 3. 2015

Přibližně polovina českých a 40 % slovenských domácností vyjde podle průzkumu UniCredit Bank s financemi tak akorát – nemusí se příliš omezovat, ale také ani příliš rozhazovat. Zajímavé také je, že lidé s půjčkou (hypotékou či spotřebitelským úvěrem) ušetří přibližně stejně jako ti, co žádné závazky nemají.

Lidé, kteří již půjčku splácí, mají často vybudovanou jistou míru finanční disciplíny. Proto dokážou v konečném důsledku ušetřit měsíčně téměř stejně jako ti, co žádný úvěr nesplácí, vysvětluje Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank. Při nízkých částkách, které domácnosti obecně ušetří, je právě o to důležitější volné finanční prostředky vhodně uložit a zhodnocovat, než nechat peníze ležet na běžném účtu, jak to my Češi často děláme. V době nízkých úrokových sazeb na spořicích účtech je třeba zvážit i možnost investovat ušetřené peníze do podílových fondů nebo dluhopisů se zajímavým výnosem. Je však potřeba sledovat zhodnocení svých investic ve střednědobém horizontu a nenechat se odradit každým výkyvem na finančních trzích, zdůrazňuje Plocek.

Kolik tedy průměrně ušetříme? Polovina z nás ušetří méně než 3000 Kč. 


Autor: Průzkum UniCredit Bank
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 3. 2015 22:48

    mxm1919 (neregistrovaný) ---.kaza.cz

    stálo by za to spíše sledovat kolik % svých příjmů jsou domácnosti schopné ušetřit. jestli domácnost má příjmy měsíčně 15000, těžko z toho ušetří 10000 a více :) naopak domácnost která získá měsíčně 100000 kč a utratí 90000 kč, pořád bude vypadat skvěle že patří mezi 9 % které ušetří těch 10000 kč?!... :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).