Hlavní navigace

Finančně vzdělané děti přichází o iluze. Nečekají, že z nich budou milionáři

Sdílet

Jiří Hovorka 24. 8. 2010

Již od roku 2006 mají někteří žáci českých základních škol možnost vzdělávat se ve všeobecném finančním povědomí v projektu Rozumíme penězům. Na začátku do něj bylo zapojeno 6 škol, dnes je tento počet desetinásobný a pomohl finančně vzdělat již kolem 2500 tisíce žáků (nejčastěji osmáků a deváťáků). Projekt na počátku iniciovala GE Money Bank, která je dnes jeho garantem, realizaci má na starosti občanské sdružení AISIS, které získává finance z evropských strukturálních fon­dů.

Výsledky vzdělávání tohoto projektu zachytila GE Money Bank na průzkumu, který nedávno provedla na více jak 1100 školácích. Pozitivní správou je, že 80 % dětí, které prošli projektem Rozumíme penězům odpovídalo na většinu testovacích otázek správně. Stejně tak je velice pozitivní, že z dětí, které projektem zatím neprošli, odpovídala přesvědčivá většina (71,5 %) většinou rovněž správně.

Projekt ukazuje dětem na příkladech a hrách (simuluje se například situace v rodině, kdy s daným příjmem je třeba vyřešit dovolenou či nákup nového auta), jak vypadá správa domácího rozpočtu. Jedním z jeho praktických výsledků tedy je, že přibližuje děti realitě. To ukazují odpovědi na otázku, zdali si děti myslí, že budou milionářem. Děti, které projektem zatím neprošli si to myslí ve 27 %, zatímco děti, kteří projektem prošli, si to myslí jen ze 4 %.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 8. 2010 7:23

    cml11 (neregistrovaný) ---.51.broadband7.iol.cz

    A co je to podle vás milionář? Pokud je to člověk vlastnící majtek v nominální hodnotě milionu korun, tak budou pravdě blíž děti které projektem neprošli. Přinejmenším 27 procent dnešních dětí na majetek v této nominální výši během svého života prakticky jistě dosáhne. Vždyť průměrná cena bytu 2+1 přesahuje milion už dnes a ve vlastním bydlí 66 procent obyvatelstva. A to neberu v potaz inflaci za dobu života těch dětí. Při průměru např. 3 procenta ročně bude mít za 50 let milion hodnotu dnešních cca 230tis. To našetří běžná domácnost za pár let.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).