Hlavní navigace

Filmaři mohou žádat o podporu ve 3.2 výzvě z programu Covid-Kultura pro audiovizi

Sdílet

Lenka Kašparová 16. 2. 2021

Filmaři, tedy firmy a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) podnikající v oblasti audiovize mohou požádat o jednorázovou podporu ve 3.2 výzvě z programu Covid-Kultura pro audiovizi. Je určný těm, kterých se dotkla mimořádná opatření související s koronavirem.

Žádosti začne Ministerstvo průmyslu a obchodu přijímat od 1. března do pátku 30. dubna 2021.

Jednorázová podpora pro OSVČ bude 60 tisíc korun, právnické osoby mohou dostat v rámci covid kompenzaci maximálně 5 milionů korun. Žádosti bude možné zasílat prostřednictvím informačního systému AIS.

Výzvu jsme se snažili nastavit tak, aby se finanční prostředky dostaly k lidem nebo firmám, které zatím nemohli žádat o finanční pomoc v nouzi nebo o náhradu marných výdajů. Jedná se tedy o typ dotace, kterou Státního fondu kinematografie (SFKMG) nemůže z důvodu zákona o audiovizi poskytovat. Výzva je určená lidem pracujícím ve štábových nebo tvůrčích profesích u filmu a také herečkám a hercům, kteří natáčí výhradně v AVD, říká Helena Bezděk Fraňková, ředitelka SFKMG.

O kompenzace můžete žádat pouze jednou a jen v jedné ze šesti kategorií.

Kromě obecných pravidel, například, že žadatel musí být daňovým plátcem v České republice, jsou u každé ze šesti kategorií nastaveny konkrétní podmínky, za kterých může jednotlivec či firma o podporu žádat. Cílem je podpořit OSVČ a firmy, které působí v audiovizi dlouhodobě a soustavně a jsou páteří českého audiovizuálního průmyslu. Motivací těchto kompenzací je zachovat současnou vysokou úroveň a know-how oboru.

Dotaci z výzvy 3.2 pro audiovizi není možné kombinovat s podporou poskytnutou z předchozích výzev z programu Covid-Kultura, ani s podzimním kompenzačním bonusem pro OSVČ. Je ale možné ji kombinovat s jarním kompenzačním bonusem a programem Ošetřovné pro OSVČ.

Státní fond kinematografie bude na svém facebooku průběžně zveřejňovat informace a nejčastější otázky a odpovědi žadatelů.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).