Hlavní navigace

Expobank dostala vysokou pokutu od ČNB, hrozila jí ztráta licence

Sdílet

Veronika Němcová 2. 12. 2020

Tuzemská Expobank dostala od České národní banky pokutu 20 milionů Kč. Jde o jednu z nejvyšších sankcí, které kdy ČNB tuzemskému finančnímu ústavu udělila. Trest padl za závažné nedostatky v řídícím a kontrolním systému banky. Klientů se to podle banky nijak nedotklo.

Pokuta padla za 2 roky starou kontrolu. Rozhodnutí nyní nabylo právní moci. Společnosti Expobank se uznává vinnou, že ke dni 14.12.2018 nedisponovala řídicím a kontrolním systémem, který by byl účinný, ucelený a přiměřený charakteru, rozsahu a složitosti rizik spojených s modelem podnikání a činností společnosti, uvádí ČNB ve více než stostránkovém rozhodnutí.

V něm popisuje přes 400 nedostatků a pochybení, kterých se Expobank dopustila. Z odůvodnění rozhodnutí také vyplývá, že banka nebyla daleko odebrání licence.

Vzhledem k množství kontrolních zjištění je správní orgán nucen konstatovat, že zjištěný rozsah a charakter pochybení v řídicím a kontrolním systému banky se prakticky blíží případům, kdy byl správní orgán nucen dohlíženým subjektům odejmout licenci, uvedla ČNB v rozhodnutí.

Závažnost celé situace podle ČNB zvyšuje dále fakt, že přestože řídicí a kontrolní systém banky nesplňoval požadavky na ni kladené právními předpisy řídící a kontrolní orgány banky tuto nedostatečnost ve vazbě na zvolenou strategii neidentifikovaly.

Nedostatky neměly dopad na klienty, uvedla banka

Expobank, za kterou stojí ruský prominentní bankéř Igor Kim, k rozhodnutí uvedla, že kontrola proběhla loni a týkala se let 2017 a 2018. Identifikované nedostatky podle banky neměly negativní dopad na její klienty či protistrany.

Během dohlídky jsme poskytovali ČNB plnou součinnost, její nálezy jsme přijali s plným respektem a ve vlastní režii již provedli řadu změn, přičemž úspěšné dokončení plánovaných změn bylo od počátku naší naprostou prioritou, uvedla k pokutě Expobank.

Banka dále uvedla, že funguje v běžném režimu a že vzhledem k výši regulatorního kapitálu 2,8 miliard Kč zůstává i po zaplacení sankce silně kapitalizovanou bankou. Dlouhodobě udržujeme vysokou likviditu a v současnosti se již soustředíme na strategické cíle také v rozšíření nabídky produktů a služeb, doplnila banka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).